Federasyon, Türk Ceza Kanunu’nun ‘takdir indirimi’ni düzenleyen 62. maddesine dayanılarak davalarda yapılan indirim sebepleri arasında, “Tecavüz sırasında bağırdığını duyan olmamış, bağırsaydı; 12 yaşında ama rızası dahlinde olmuştur; Çok sık banyo yapıyordu, aldattığından şüphelendim; Benden izinsiz çarşıya gitmişti; Zaten bakire değildi; Tecavüz yarım kaldığı için; Mahkeme sürecinde saygın duruşu vardı” gerekçelerine yer verdi. Federasyon, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren kayıtlarına göre 215 kadının öldürüldüğünü bildirdi. Dernek Başkanı Canan Güllü’nün 25 Kasım açıklaması şöyle:

“Her 25 Kasım Kadına şiddet günü birçok yerden aranırız.

Paneller konferanslar düzenlenir. Kaç kadın öldürüldü, kaç taciz, tecavüz var gibi pek te hoş olmayan bu sorulara cevaplar ve konuşmalarla günün anlam ve önemi hatırlanmış olur.

Hepimiz bu eylemleri yaparken ülkenin birçok yerinde sayıları arttıran ölümler, tacizler, tecavüzler olmaya devam etmiştir.

Ama olsun.

Kimi belediyelerin kırmızı karanfil vererek hatırladığı gün, uygulayıcısı olmaktan kaçınılan yasanın ilk imzacısı olmakla övündüğümüz güne dönüşür.

Birbirimizi dinlemekten yorulmadığımız ama çözümsüzlük karşısında yorulduğumuz bu çalışmalar için çabalarımız durmaz devam eder.

Hadi merakınızı giderelim 1 Ocak 2015 tarihinden bu yana gün itibariyle Federasyonumuzdaki kayıtlara göre 261 kadın öldürülmüş.

Neden niçin nasıl öldürülmüş soruları faillere sorulduğunda;

-Kırmızı mont, elbise tahrik etmiş

-Kırmızı ruj sürmüştü

-Tayt giymişti

-Saçlarını dalgalandırıp cilve yaparak tahrik etmişti

-Kadınlık yapmamıştı

-Boşanmak istemişti ya da boşanmıştı

-Yemek yapmamıştı

– Gülümsemişti diyerek

Yukarıdaki cevapları verirler. Çünkü artık biliniyor ki tahrik etmek suçu örter. Hele birde SAYGIN duruş takım elbiseli ve kravatlı olursa iyi hal indirimini otomatik olarak alırsınız. Ballı kaymak.

2015 yılının bizlere öğretisi indirimler oldu. Sezon sonu değil bahse konu ettiğimiz indirimler. Hukukta var olan ceza indirimleri.

TCK 62. madde ile tanıştırıldık mağdurların davalarında. Bakın indirim alan davalardaki sebeplerden birkaçı:

-Tecavüz sırasında bağırdığını duyan olmamış, bağırsaydı (Özgecan sonrası Bakan Ayşenur İslam, ‘Çığlık atmayı öğretin çocuklarınıza’ demişti)

-12 yaşında ama rızası dahlinde olmuştur (BM 18 yaşa kadar herkesi çocuk olarak tanımlar)

-Çok sık banyo yapıyordu, şüphelendim beni aldatmasından

-Benden izinsiz çarşıya gitmişti

-Zaten bakire değildi

-Tecavüz yarım kaldığı için

-Mahkeme sürecinde saygın duruşu vardı.

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyoruz ama tüm bunların ötesinde en sonki saygın duruş indirimi fitili ateşleyen bir vakadır kanaatimizce.

14 yaşındaki bir kız çocuğunun başına taşla vurup onu bayılttıktan sonra tecavüz eden failin saygın duruş alması akıllara ziyandır.

TCK 62 (2) bendine istinaden verilen tüm bu indirimler kamu vicdanını yaralamaktadır.

‘Peki yok mu bu şiddeti önleyecek önlemler, yapılamaz mı’ diye sorduğunuzu düşünerek buradan TBMM üyelerine, TBMM başkanına ve yeni hükümete seslenmek istiyoruz.

Diyoruz ki;

Acil Eylem Planı yapmamız lazım birlikte. Biz sahayı yani olayların nedenlerini niçinlerini ve yapılması gerekenleri biliyoruz. TBMM olarak devrede olmanız gerek tüm siyasi aktör ve aktrislerle. Son olarak Hükümet yetki elinizde kaynak elinizde haydi hep beraber helva yapalım. Ama helva mevta helvası olmasın. Olumlu bir sürece gidecek mekanizmaya işlerlik kazandırma mutluluğunun helvası olsun.

Çok zor değil inanın ölenlerin geride kalanlarının çektiği acıyı, tecavüzle yıkılan hayatları, tüm bu olaylardaki kaynak israfını ve toplumun ruh halini düşünürseniz çok zor değil diyoruz.” (ZETE/Ankara)

 

Haber Kaynağı: 

http://zete.com/kadinlari-katledenlere-saygin-durus-indirimleri/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN