TKDF Başkanı Güllü CRI TÜRK FM’de Çocuklara Yönelik Şiddeti Konuştu Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ‘sadece 1 aylık çocuğa ensestin uygulandığı, 68 günlük bebeğin istismar edildiği bir ülkede yaşadığımızı unutmamalıyız’ dedi.

CRITÜRK FM’de Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuşan Güllü, son bir yıldır artan çocuk kaçırma, cinsel taciz ve cinayet olayları, çocuk işçi olarak çalıştırılma olayları, yani çocuklar üzerinde negatif onlarca vakanın yaşandığı bir dönem içinde olduğumuza işaret etti. Güllü, ‘Bu olayların temel nedenini, ortamın bu kadar yoğun, ilgisiz, eğitimden uzak, değer ve geleneklerle çatışan yaşam şartları arasında, ekonomik sıkıntılar, toplumsal şiddetin varoluşuna bağlıyoruz’ değerlendirmesini yaptı.

Güllü, ‘Bursa’da bayanlar için ayrı bir vagon tahsis eden bir belediye zihniyetiyle, Konya’da ayrı bir otobüs, Malatya’da ayrı bir metrobüs ya da troleybüs hikâyeleri gündeme gelirken çocuk istismarıyla baş edilemez.Tacizden korkuyorsanız kenara çekilin söylemi çok yanlıştır’ diye konuştu.

‘Bu yetişkinlerin yönetim şekliyle ve tüm siyasi kimlikler tarafından taciz, tecavüze, şiddet ve istismara sıfır tolerans tavrının ortaya konması gerekiyor’ diyen Güllü, en merkezi yerlerde; Bağdat Caddesi’nde, Ankara’nın göbeğinde bir halk otobüsünde tecavüz olayı yaşandığını hatırlattı. Güllü,’Çocuklar evlerinin önündeki parkından bahçesinden kaçırılıyor ya da evinin içinde en güvende olması gereken yerde, tacize uğruyorsa artık durum çok vahim demektir’ ifadesini kullandı.

‘ENSEST ALENEN KONUŞULMALI’

Ensest konusu ortaya atıldığında, bunlar alenen konuşulacak konular değil diye itiraz edildiğine dikkati çeken Güllü, ‘oysa ki bunlar alenen konuşulması gereken konular. Yıllarca aman komşu duymasın, kızımız tecavüze uğradı utandık dendi… Zaten bu çocuk tecavüze uğramakla, hayatının en berbat olayını yaşamış, rehabilitasyon tedavileriyle ancak ayakta tutabileceğiniz yavrularımızı bir de konu komşu ne der diye bir utanma belasının içine sokuyorsak, sonrasında da yargıya intikal ettirdiğimizde uzun süren dava aşamalarında keşke hukuka başvurmasaydım dedirten bezdirici durumlarla karşılaşılıyorsa burada büyük problemler var demektir’ diye konuştu.

‘HER KESİME ÇOK İŞ DÜŞÜYOR’

Yargıya, hükümete, siyasîlere ve vatandaşa çok iş iş düştüğünü söyleyen Güllü, ’Vatandaşın yapması gereken; gördüğü, duyduğu her durumu karakollara, jandarmaya ya da acil yardım hatlarına iletmek olmalıdır. Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı telefon hattı 183’e bildirilmeli veya bizim Türkiye Kadın Federasyonları Derneği’nin acil yardım hattı olan; 0212 656 96 96’dan yardım istenmelidir’ dedi.

SUÇLULAR

Güllü, şöyle konuştu:

‘Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği İstanbul sözleşmesi gereğini yerine getirmeyen bir Milli Eğitim Bakanlığı suçludur. Bir defadan bir şey olmaz diyen bir Aile Baknı görev yapmışsa, suçludur. Bakanlık nezdinde çalışılan kurumlar, yönetmelik gereği hayata geçmemişse; bakanlıklar suçludur.Sağlık bakanlığı, aile hekimlerinde bu konularda önlem alınmamışsa, suçludur. Yerel yönetimler bunları önlemek için gerekleri yerine getirmek yerine ayrı vagonda, kişileri töhmet altında bırakma yoluna gidiyorsa suçludur. Bu durumda; kadınlar o ayrı vagonlara binerse, tecavüzden korunan ahlaklı kadın, binmezse, canı birşeyler istediği için buraya bindiği töhmetini yaratacak tarzda çalışmalar yaptığı için bu yerel yönetimler suçludur. Tüm bunlar sorgulanmalı, yoksa bizi çok kötü günler bekliyor.’

 

Kaynak: http://www.criturk.fm/tkdf-baskani-gullu-cri-turk-fmde-cocuklara-yonelik-siddeti-konustu/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN