Mağdur 182 kadının seçimde de adı yok

Gördükleri şiddet nedeniyle Bakanlığın sığınmaevlerinde kalan mağdur kadınların birçoğu, Anayasal hakları olan ‘oy kullanma’ haklarını kullanamıyor. Bakanlık ‘güvenlik tedbirleri’ gerekçesini sunarken Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Güllü sorunun çözümü için hiçbir yapılmadığını ileri sürdü...

1 Kasım genel seçimlerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı sığınmaevlerinde kalan 1182 kadından, 182’si ‘can güvenliği riski’ olduğu gerekçesiyle oy kullanamayacak. Başta aile içi şiddet olmak üzere farklı gerekçelerle bakanlığa bağlı sığınma evlerinde kalan ya da ilk kabul birimlerinden hizmet alan kadınların oy kullanma hakları da özgürlükleri gibi ellerinden alınıyor. Evlerde sosyal ve ekonomik yoksunluk nedeniyle hizmet alanlar ile can güvenliği riski bulunmayanlar, İl Emniyet müdürlükleri ile işbirliği içerisinde gerekli güvenlik önlemleri alınarak 1 Kasım’da oylarını kullanabilecekler. 
 

Bakanlık yetiştiremedi

Diğer yandan yaşadıkları şiddet nedeniyle can güvenliği riski taşıyan ve bu nedenle ikamet ettikleri ilden ayrılarak başka bir ilde bulunan sığınmaevine yerleşmiş olan kadınlardan, 6284 Sayılı Kanun kapsamında koruyucu ve önleyici tedbir kararı bulunanlar oy kullanamayacaklar. Oy kullanmaları durumunda adresinin deşifre olacağı endişesi ile oy hakkı bu seçimlerde de elinden alınan kadınların sayısı ise 182. 

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, can güvenliği riski taşıyan kadınların isim ve adres bilgilerinin seçmen listelerinde ve kayıtlarda gizlenmesi kaydıyla kaldıkları sığınmaevlerinin bölgesinde oy kullanımlarının sağlanması için gerekli çalışmaların devam ettiğini fakat bu seçimlerde oy kullanmayacaklarını belirtti. 
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise konu hakkında ‘hiçbir şey yapılmadığını’ belirterek, şunları söyledi:
“Askerliğini yapan erlerin oy kullanabilmeleri için bir çalışma yapmıştık. Onlar şimdi oy kullanabiliyorlar. Fakat sığınmaevlerindeki kadınların oy kullanabilmesi için iki bakan döneminde de çağrılarımız oldu fakat hiçbir şey yapmadı. Türkiye demokratik bir ülke ise ve bu bir vatandaşlık hakkıysa, vatandaşlık hakkını kullanamayan kadın bu ülkede vatandaş değil demektir. Kadınlar sığınmak için gittikleri, devlet korumasında oldukları bir yerde neden oy kullanamıyorlar? Türkiye’de kadın vatandaş sınıfında değil. Kadın bireylikten kişi sınıfına indirgendi.” 
2015 yılında son 10 ayda 226 kadının öldürüldüğünü sözlerine ekleyen Güllü, 2016 yılında daha az kadın cinayeti olacağını çünkü kadınların can güvenliği endişesi ile kocalarını şikâyet etmekten kaçınmaya başlayacaklarını düşündüğünü de dile getirdi.
 
Haber Kaynağı: 

http://www.milliyet.com.tr/magdur-182-kadinin-secimde-de-adi-gundem-2140581/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN