1 Kasım Seçimlerinin Mağlubu Kadınlar

7 Haziran seçimlerinde 98 milletvekili ile temsil edilen kadınlar için tablo vahim. 1 Kasım seçimlerinde sadece 82 kadın meclise girebildi. Kadın temsiliyeti %14,9`da kalırken 43 ilden hiç kadın milletvekili çıkmadı.

Mecliste kadın temsili konusunda karnesi zayıf olan Türkiye için 1 Kasım 2015 seçimlerinde de sonuç değişmedi. 26. TBMM Dönemi’nde milletvekillerinin sadece yüzde 14,9’unu kadınlar oluştururken 7 Haziran’da 98 olan Kadın vekil sayısı 81’de kaldı. 43 ilden, yani Türkiye’deki illerin yüzde 53’ünden hiç kadın milletvekili çıkmadı. Oranlar %5 eşit temsil hayalinden çok uzakta olduğu gibi, “kadınların kendileri için karar almasını sağlayacak” %30’luk ‘sınırın’ dahi çok altında kaldı. 26. TBMM Dönemi’nde Mecliste AKP 34, CHP 21, HDP 23 ve MHP ise sadece 3 kadın vekil ile temsil edilecek.

Sonuçlara Türkiye'deki kadın sivil toplum kuruluşlarından yoğun tepkiler geldi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü yaptığı yazılı açıklamada " Şu anda da mecliste kadın konusunda çalışmış, sivil toplum örgütlerinden 1 ya da 2 kişi var. 80 kişide 2 kişi kadın politikasını anlatacak, o 80 kişi anladıktan sonra geriye kalan 400 küsür erkeğe anlatacak. 550 kişinin olduğu salonda 80 kişiyi bir tarafa ayırsanız bile görünmeleri mümkün değil` dedi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu`nun konuya dikkat çekmek için hazırladığı haritada kadın vekilin bulunmadığı iller 'bıyık' ile kadın milletvekilinin bulunduğu iller ise mor renkle temsil edildi.

 
Haber kaynağı: 

 

http://www.turkishny.com/other-news/4-other-news/194590-1-kasim-secimlerinin-maglubu-kadinlar#.Vj4m8dLhBdg

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN