'Yeni cinayetler için davetiye çıkarıyor'

 

Kaçmaz davasında ‘tutkulu sevgi’ indirimine kadın örgütlerinden tepki yağdı. Aile Bakanlığı’nın da müdahil olduğu dava Yargıtay’a taşınacak.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, evlilik teklifini reddettiği için Hatice Kaçmaz’ı öldüren Orhan Munis’e, eylemi “tutku derecesinde aşırı sevgiden kaynaklı” gerçekleştirdiğine hükmederek indirimli ceza vermesine kadın derneklerinden tepki yağdı.
 
 

‘Çok ilkel bir karar’
Davayı ilk günden bu yana takip eden ve ailenin hukuki haklarının takibini de yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara Temsilcisi Ayşen Kavas, “Çok ilkel bir karar. Bu gerekçeyle işlenmiş bir cinayet yoktur” dedi. Mahkemelerin verdiği bu ve benzer kararların, erkeklerin kendilerini işledikleri cinayetlerle ilgili haklı görmelerine sebep olduğunu kaydeden Kavas, şunları kaydetti:

‘Cesaret kazandırıyor’
“Bu indirimli cezaların önüne geçmek için bir yasa teklifi hazırlanmıştı, Özgecan yasası diye. Bu yasa, temmuzda Meclis Başkanlığı’na da sunuldu. Hâlâ Meclis’te bekliyor. Yasa acil olarak çıkarılmalıdır. Mahkemenin verdiği bu karar, yeni kadın cinayetlerine davetiye çıkarıyor. Mahkemeler de bu olaylardan kanun yapıcılar kadar sorumludur.”
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, kadın cinayetlerine yönelik ceza indirimi kararlarının, hukukun kadına bakış açısını değiştirdiğini gösterdiğini söyleyerek, “Eskiden ‘hukuk cinsiyetsizdir’ denilirdi. Ancak şimdi erkek failleri koruyan kararlar görüyoruz. İndirimli cezalarla failler cesaret kazanıyor” ifadelerini kullandı.
 
Haber kaynağı: http://www.milliyet.com.tr/-yeni-cinayetler-icin-davetiye-gundem-2145543/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN