Kadınlar bastırdı, Vali ayıbından döndü

 

Cemaat Operayonunda güzaltına alınan başörtülü kadınları kelepçeye vurulmasından özür dileyen Manisa Valisi Bektaş, tüm kadınlardan özür diledi.

Manisa'da paralel yapı operasyonunda bazı türbanlı kadınların gözaltına alınırken kelepçelenmesine gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamayla şaşırtan Vali Erdoğan Bektaş hakkında suç duyurusunda bulunuldu.Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, kadın örgütlerinin çağrısına yerinde bularak "Özensiz bir dil kullanılmasından dolayı, başta kadınlarımız olmak üzere, tüm vatandaşlarımızdan özür diliyorum" dedi.

İçişleri Bakanı Selami Altınok, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş hakkında başörtülü kadınların kelepçelenmesinden sonra yaptığı açıklamalar nedeniyle inceleme başlattı.
 
VALİNİN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ
 
Türbanlı kadınların kelepçelenerek gözaltına alınmasıyla başlayan tartışmada Manisa Valiliği'nin yaptığı, "Suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, böyle bir işleme tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır" açıklaması tepki çekmişti.
 
DAVUTOĞLU DA ELEŞTİRMİŞTİ
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu da Manisa Valisi'nin sözleri hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:
"Buradan özellikle zikrediyorum; bu maksadını aşan bir ifadedir. Maksadın ne olduğunu tartışmak da istemem. Kesinlikle 78 milyonun her biri bizim için 'olumlu imaja' sahiptir ve her hukuki soruşturmada hakları, hukukları, en önemlisi de izzetleri ve onurları da devletimizin teminatı altındadır."
 
ÖZÜR DİLEDİ
 
Manisa Valiliği, paralel devlet yapılanması içerisinde oldukları iddiasıyla gözaltına alınan türbanlı kadınlara kelepçe takılması olayı ile ilgili yaptığı açıklamalar için özür metni yayınladı.
 
Manisa Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "İlimizde yürütülmekte olan bir soruşturma sırasında kadınlara kelepçe takılması hususunun basında yer alması sebebiyle, Valiliğimizce 11.11.2015 tarihinde yapılan basın açıklamasında maksadını aşan ifadeler yer almıştır. Bu nedenle, özensiz bir dil kullanılmasından dolayı, başta kadınlarımız olmak üzere, tüm vatandaşlarımızdan özür diliyorum. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.
 
 
KADIN ÖRGÜTLERİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
 
Vali'nin türbanlı kadınlardan  "Çok olumlu imaja sahip bayanlar" sözleriyle bahsetmesinin, başı açık kadınlara hakaret ve aşağılama anlamına geldiğini belirten Türkiye Kadın  Dernekleri Federasyonu  Başkanı Canan Güllü, Karşı Gazete'ye suç duyurusu niteliği taşıyan şu açıklamayı yapmıştı:
 
"Valinin yaptığı çok talihsiz bir açıklama...AKP iktidarının uzun yıllardır hüküm sürdüğü ülkemizde valilerin de Devletin değil Hükümetin valisi olduğu siyasal bir süreç yaşadık. Bu süreçte valilerin, belediye başkanlarının koltuklarını koruma amaçlı söylemler geliştirdiğine tanık olduk. Ancak bu artık 'bu ayrıştırıcı dilden vazgeçilmeli' diye herkesin söylediği bir ortamda başı kapalıların namuslu/ ahlaklı, başı açıkların namussuz/ ahlaksız olarak görüldüğü bir dönemi hala yaşadığımız anlaşılıyor...
 
Kadının insan hakları temsilcileri olarak, kendi namusumuzu kimseye ispat etmek zorunda  değiliz,  ama bu süreçte  yerel bir yönetici olan valinin o açıklama nedeniyle mahkemeye taşınmasına önderlik edeceğiz.
 
Haftaya kurulacak yeni hükümetten beklentimiz, kamusal alanda görev yapacak yetkilerin bu tür söylemlerini engelleyecek bir genelgeyi ilk iş olarak yayımlaması...
 
Biz,  'mini eteği giyene tecavüz etmek normal, diyen öğretim  üyeleriyle de mücedele ettik... Bundan sonra da kamuda görev yapan belediye başkanları, valilerle mücadele ederiz.  Kamunun temsilcisi olan bir kişiye  bu ağız hiç yakışmıyor. Böylece TKDF ( Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu) olarak suç duyurusunda bulunmuş oluyoruz... Federasyon üyesi kadınlar adına, bu sözlerin hiç birini kabul etmiyordum... Bu sözleri tüm federasyon üyelerimize söylenmiş hakaret olarak kabul ediyorum.  Bana ve üyelerime söylenmiş  aşağılayıcı, hakaret  içeren bir cümledir... Suç duyurusu yapacağız.  Bundan sonra bu tür konularda hukuksal zeminde ne gerekiyorsa yapacağız."
 
(Burcu Oral Evren/Karşı Gazete- KAZETE)
 
Haber kaynağı: 

http://kazete.com.tr/haber/id_43690

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN