25 KASIM 2015 BASIN DUYURUSU -ÇOK ZOR DEĞİL

Her 25 Kasım Kadına şiddet  günü birçok yerden aranırız. 

 

 Paneller konferanslar düzenlenir. Kaç kadın öldürüldü, kaç taciz, tecavüz var gibi pek te hoş olmayan bu sorulara  cevaplar ve  konuşmalarla  günün anlam ve önemi hatırlanmış olur. 

 

 Hepimiz bu eylemleri yaparken ülkenin birçok yerinde sayıları arttıran ölümler, tacizler, tecavüzler olmaya devam etmiştir.

 Ama olsun.

 Kimi belediyelerin kırmızı karanfil vererek hatırladığı gün, uygulayıcısı olmaktan kaçınılan yasanın ilk imzacısı olmakla övündüğümüz  güne dönüşür.  

 

 Birbirimizi  dinlemekten yorulmadığımız ama çözümsüzlük karşısında yorulduğumuz bu çalışmalar için çabalarımız durmaz devam eder. 

 Hadi merakınızı giderelim 1 Ocak 2015 tarihinden bu yana gün itibariyle Federasyonumuzdaki kayıtlara göre 261 kadın öldürülmüş. 

 

 Neden niçin nasıl  öldürülmüş  soruları faillere sorulduğunda;

 

- Kırmızı mont, elbise  tahrik etmiş

- Kırmızı ruj sürmüştü

-Tayt giymişti

-Saçlarını dalgalandırıp cilve yaparak tahrik etmişti

-Kadınlık yapmamıştı

-Boşanmak istemişti Ya da boşanmıştı

-Yemek yapmamıştı

-Gülümsemişti   diyerek 

 

Yukarıdaki  cevapları verirler. Çünkü artık biliniyor kiTahrik etmek suçu örter.  Hele birde SAYGIN duruş takım elbiseli ve kravatlı olursa iyi hal indirimini otomatik olarak alırsınız.   Ballı kaymak.

 

2015 yılının bizlere öğretisi İndirimler oldu. Sezon sonu değil bahse konu ettiğimiz indirimler. Hukuk ta var olan ceza indirimleri.

 

TCK 62. madde ile tanıştırıldık mağdurların davalarında 

 

Bakın indirim alan davalarda ki sebeplerden birkaçı

 

 -Tecavüz sırasında bağırdığını duyan olmamış, bağırsaydı (Özgecan sonrası Bakan      

  Ayşenur İslam çığlık atmayı öğretin çocuklarınıza demişti )

 

-12 yaşında ama rızası dahlinde olmuştur (BM 18 yaşa kadar herkesi çocuk olarak tanımlar)

 

-Çok sık banyo yapıyordu, şüphelendim beni aldatmasından

 

-Benden izinsiz çarşıya gitmişti

 

-Zaten bakire değildi

 

-Tecavüz yarım kaldığı için

 

-Mahkeme sürecinde Saygın duruşu vardı.

 

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyoruz ama tüm bunların ötesinde en son ki saygın  duruş  indirimi fitili ateşleyen bir vakadır kanaatimizce.

 

14 yaşındaki bir kız çocuğunun başına taşla vurup onu bayılttıktan sonra tecavüz eden failin saygın duruş alması   akıllara ziyandır.

 

TCK 62 (2) bendine istinaden verilen tüm bu indirimler kamu vicdanını yaralamaktadır. 

 

Peki, yok mu bu şiddeti önleyecek önlemler yapılamaz mı diye sorduğunuzu düşünerek buradan TBMM üyelerine, TBMM başkanına ve yeni hükümete seslenmek istiyoruz.

Diyoruz ki;

Acil Eylem Planı yapmamız lazım birlikte. Biz sahayı yani olayların nedenlerini niçinler ini ve yapılması gerekenleri biliyoruz.  TBMM olarak devrede olmanız gerek tüm siyasi aktör ve aktrislerle. Son olarak Hükümet yetki elinizde kaynak elinizde  haydi hep beraber helva yapalım. Ama helva mevta helvası olmasın. Olumlu bir sürece gidecek mekanizmaya işlerlik kazandırma mutluluğunun helvası olsun. 

 

Çok zor değil inanın ölenlerin geride kalanlarının çektiği acıyı, tecavüzle yıkılan hayatları, tüm bu olaylardaki kaynak israfını ve toplumun ruh halini düşünürseniz çok zor değil diyoruz. 

 

HAYDİ, KADINLAR ŞİDDET GÖRMESİN  VE  ÖLMESİN.

Saygılarımızla…

 

 

Canan GÜLLÜ
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı 

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN