TKDF 2015 Yılı Değerlendirmesi

?Merhaba ;

Yarın bir yılı daha geride bırakacağız.Geriye dönüp 365 günde  kendi çalışma alanımızla ilgili yaşadıklarımıza bakınca geleceğe umutla bakmak zorlaşıyor. ?Kendi alanımızın dışında  resmin bütününe baktığımızda da  işimizin zor olduğunu görüyoruz.


Ülkemizin bir yanında Ege denizinde  bile bile ölüme giden yaşamlar ve masum çocuklar,Güneydoğusunda ana karnında , beşikte ,kundakta ,sokakta öldürülen çocuklar ve yine cenaze merasimlerini oyun sanan babalarına bir ömür hasret kalacak çocuklar . Tablo vahim.Nasıl bir ayrışmadır ,buna sebep nedir ? Anlamamız ve anlamayanlara anlatmamız lazım. İnsanlık bunu gerektirir.


Biz Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu olarak size kadın konusunda yaşadıklarımızı kısaca özetlemekle devam edelim.Yasaların yeterli oranda uygulanmadığı ve kadına şiddet konusunda Özgecan , Değer Deniz gibi vahşice uygulanan şiddete tanıklık ettik bu yıl. Federasyonumuzun işletmiş olduğu ülkemizin  kurumsal anlamda tek acil yardım hattı  0 212 656 96 96  ya gelen 11 aylık rakamlar ürpertici. Sadece bir ay içinde 5 acil vaka ile kadınlarımızın hayatı kurtulmuş bize müracaat etmekle. 22.433 kişiye bilgilendirme yapılmış 44.659 kişi bizi aramış yardım ve destek talebi için  En önemli sorunumuz bugün itibariyle 271 kadın can vermiş erkek şiddeti sonucunda. 


Bu kadınlara destek olamamışız.Evet TBMM  de komisyon kurulmuş   2015 yılında ama  nafaka sorunlu mağdur babaları dinlenmiş  soruna çözüm için. Oysa ki 2005 yılından elimizde bulunan TBMM komisyon raporunda her şey apaçık ortada Çözüm var ama uygulamak isteyen yok. 


Yine bakanlık 6284 sayılı Ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesi yasasının  etki analizini yaptık diye sonuçlarını açıkladı  her yerde. Oysa ki kanunun ŞÖNİM (Şiddet önleme ve İzleme merkezleri ) yönetmeliği henüz çıkarılmamış. Öfke kontrol merkezleri açılmamış. Gereği yapılmayan kanunun etkileri üzerine birçok done var elimizde nasıl becerikliyiz ama .2014 Ağustos ayında yürürlüğe giren Uluslararası İstanbul sözleşmesi bu yılda uygulamaya geçemedi ne yazık. Hele MEB müfredatına ders olarak eklenmesi gerekirken konu bile edilmeyen  Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusu çok zihinlerde sıkıntı hala .Tüm bunlara inat kadın cinayetlerinde faaillere  ceza indirimlerinde şoklar yaşadık.  2015 yılının kadın hareketi için tek güzel haberi boşanmış ailelerde velayeti çocuklarda kalacak  isteyen anneler için  Anayasa mahkemesi soyadı kararı. Evet .2016 bizler için zorlu bir yıl olacak. Ancak bizler gönüllü olarak mücadelemize devam edeceğiz. Kadın olmanın ayrıcalığı ,öngörüsü ve dirayeti ile Umudun yeşereceği bir yıl olsun 2016.


Saygılarımızla 

Canan GÜLLÜ
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN