Özgecanlar için 'Mor Gözyaşları'

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde şiddete maruz kalarak hayatlarını kaybeden kadınlara destek için duygulu bir şarkı bestelendi: Mor Gözyaşları

 

 
 
Selcen Gür söz ve müziği kendisine ait olan 'Mor Gözyaşları' şarkısını hayalleri ve hayatları yarım kalan kadınlara adadı...

Nice Özgecan'ların, Münevver'lerin, Ayşe'lerin, Dilek'lerin, Güldünya'ların, Özlem'lerin, Cansu'ların sessiz çığlığı olan 'Mor Gözyaşları' şarkısını sanatçı Nihan Akın seslendirdi, aranjörlüğünü ise Oya Erkaya yaptı. Her tıkladığınız bir  'Mor Gözyaşı' şarkısı, Aile İçi Şiddet Yardım Hattı'na ulaşacak; ve belki bir kadının gözyaşını silecek...

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ozgecanlar-icin-mor-gozyaslari--gundem-2205066/
 
--------------

 

Aile İçi Şiddet Hattı'na ''Mor Gözyaşları'' İle Destek

Aile İçi Şiddet Hattı'na ''Mor Gözyaşları'' İle Destek

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerden biri olan ‘’Türkiye’de Kadın Olmak’’ konulu panelde, kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla yapılan ‘’Mor Gözyaşları’’ isimli şarkı salondakilere duygusal anlar yaşattı.
 
Kadınların iş, siyaset ve toplumsal yaşamdaki yerlerinin konu alındığı ve Haliç Üniversitesi tarafından organize edilen ‘’Türkiye’de Kadın Olmak’’ başlıklı panel gerçekleşti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte kadının siyasal hayattaki yerini CHP İstanbul MilletvekiliDidem Engin ile MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, iş hayatındaki yerini Mobiliz.com CEO’su ÖzlemYeşildere ile Etik Lider Akademisi’nden Nil Şenver, toplumsal hayattaki yerini ise Tara Kitap Kurucusu Selcen Gür ile Akademisyen ve Siyaset Bilimci Nilden Bayazıt Postalcı anlattı.


Haliç Üniversitesi Kağıthane Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte sözü ve müziği Selcen Gür’e ait olan ‘’Mor Gözyaşları’’ isimli şarkı da katılımcılarla paylaşıldı. Şarkısının panelde dinletilmesinin kendisini çok heyecanlandırdığını ifade eden Tara Kitap Kurucusu Selcen Gür, ‘’Bu şarkıyı tamamenkadına şiddet konusunu düşünerek ve bu konuya dikkat çekmek amacıyla yaptım. Daha sonra iseKadın Dernekleri Federasyonu ile görüşerek onlardan destek aldım ve 8 Mart gününe şarkıyı hazırladık. Şarkıya Youtube üzerinden ulaşılabiliyor. Bu konuda asıl önemli olan ise ne kadar çok tıklama elde edersek aile içi şiddet hattına o kadar fazla bağışta bulunabilecek olmamız. Ben de burada hem şarkıyı katılımcılara dinletmek hem de bu konu ile ilgili düşüncelerimi anlatmak istedim’’ dedi.

KADIN MİLLETVEKİLLERİ KADININ SİYASETTEKİ YERİNİ ELE ALDI

Kadınların siyasal hayattaki yerlerinin de ele alındığı panelde, konu ile ilgili CHP İstanbul MilletvekiliDidem Engin ile MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem konuştu.

Sözlerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem , ‘’Şiddet olmayan, kadına tacizin olmadığı, kadına şiddetin önlenmesinin konuşulmadığı bir duruma gelmemizi temenni ediyorum’’ dedi.

Kadın olarak siyasette rol almak isteyenlerin öncelikle mutlaka hedeflerini belirlemeleri gerektiğinin altını çizen Erdem, ‘’Mustafa Kemal Atatürk’ü annesi paşam diye severmiş, paşa olmuş. Onun için bizler de diyoruz ki kendinize bir hedef koyun, vekil mi, ilçe başkanı mı, il başkanı mı, bakan mı,başbakan mı, cumhurbaşkanı mı olmak istiyorsunuz buna karar verip daha sonra o yolda ilerleyin. Ben inanıyorum ki kadınlarımız hedeflerini koyduktan sonra o yolda çok sağlam bir şekilde ilerleyecektir. Gençlere bir başka önerim ise, eğitim yuvalarında ailelerinin kendilerinden öncelikle eğitim beklediğini unutmamaları. Akademik olarak başarının ardından siyasal faaliyetlere yönelmeliler. Zaten okul aşamasında mutlaka bir siyasi görüş olgunlaşacaktır ve bu noktada gençlerimizin çok dikkatli olması gerekiyor. İlk tercih edip, siyasete girecekleri partiyi çok iyi düşünmeleri gerekiyor’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Üniversiteli gençlerle hem Türkiye’de hem de siyasette kadın olmanın zorluklarına değindiklerini ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, ‘’Ben özellikle üniversiteli genç arkadaşlarımızla bir araya gelmeyi çok önemsiyorum. Çünkü bugün ülkemizdeki sorunlara baktığımız zaman bence yeteri kadar gencin karar alma mekanizmalarında olmaması sebebiyle bu tıkanıklıkları yaşıyoruz. Çok daha fazla kadın ve gencin siyasette aktif olması çok önemli. O yüzden, milletvekilleri açısından gençlerle bir araya gelmek, onlarla sohbet etmek, onların düşüncelerini almak, mecliste gündeme getirilmesini istedikleri konular hakkında fikir alışverişinde bulunmak çok önemli’’dedi.

 
Kaynak: 
 

http://beyazgazete.com/haber/2016/3/8/aile-ici-siddet-hatti-na-mor-gozyaslari-ile-destek-3158030.html

 

_____

 

 

8 Mart'ın mor gözyaşları... (Özgecan, Güldünya ve diğerleri için)

mor gözyaşları kadın şiddet.jpg

Erkek şiddetine maruz kalarak genç yaşta hayallerini yitiren nice kadının içine akıttığı gözyaşları içli bir şarkıya dönüştü. 8 Mart için bestelenen 'Mor Gözyaşları' adlı şarkıyı Nihan Akın seslendirdi...

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde çeşitli paneller ve konferanslarla ‘kadına şiddet’ masaya yatırılırken, mağdur kadınlara duygulu bir şarkıyla destek geldi.

Selcen Gür, söz ve müziği kendisine ait olan 'Mor Gözyaşları' şarkısını hayalleri ve hayatları yarım kalan kadınlara adadı... 

Nice Özgecan'ların, Münevver'lerin, Ayşe'lerin, Dilek'lerin, Güldünya'ların, Özlem'lerin, Cansu'ların sessiz çığlığı olan 'Mor Gözyaşları' şarkısını sanatçı Nihan Akın seslendirdi, aranjörlüğünü ise Oya Erkaya yaptı. 

TIKLANDIKÇA MAĞDUR KADINLARA GELİR OLACAK

Her tıkladığınız bir 'Mor Gözyaşı', Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ulaşacak; bir mağdur kadının gözyaşını dinecek...

 

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/turkiye/8-martin-mor-gozyaslari-ozgecan-guldunya-vedigerleri-icin,G7IeEXIOY0WDZjla35lphg

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN