Basın Duyurumuz VEBAL KAMU YÖNETİCİLERİNİN VE SİYASİLERİN

VEBAL  KAMU YÖNETİCİLERİNİN

? VE  ?
SİYASİLERİN

 

Ülke gündeminin en ağır konularından çocuğa  cinsel istismar, tecavüz ve ensest konularının gerçek  anlamda tartışılmadığı ve çocuğun yüksek yararını esas alarak partiler üstü bir bakışla ortaklaşmayı beceremediğimizi görmekteyiz. 4 yıldır ensest konusunda çalışan örgütümüz bu sorunların giderilmesinde ki eksiklikleri ve uygulama hataları yakından bilmektedir. 

Karaman’da Ensar Vakfı ile bağlantılı olduğu belirtilen yurtlarda kalan 45 çocuğa yönelik taciz ve tecavüz iddiaları bundan üç hafta önce başlayan soruşturmayla gündemimize girdi. Olayın duyulması denetleyici mekanizmaların varlığı ile olmadı,  istismar mağduru bir çocuğun okula gitmeyi  reddetmesi, akabinde çocukla görüşen ve  konuya duyarlı bir Psikologun konuyu yargıya taşıması ile kamuoyu olarak olaydan haberdar olduk. Bir çocuğun direnmesi ile farkına vardığımız mağduriyetler zinciri, bugün olması gerekenden çok farklı bir noktada tartışılıyor. Başka vakalar olup olmadığını araştırmak üzere denetim mekanizmaların acilen kurulması ve bağımsız soruşturma süreçlerinin devreye sokulması gerekirken ‘Hepimiz Ensarız’ nidalarıyla çocuklar yerine failler korunuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı , Başbakan  ve 150 gönüllü vakfın taraflı duruşu, ülkenin çocuk taciz ve tecavüzü gibi bir konuda dahi ne kadar bölünebileceğini gösteriyor.

Dün, 17-25 Aralık sürecine atıfta bulunan bir cümle kullanan muhalefet liderinin söylemi ise toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin had safhada yaşandığı  ülkemizde son derece dikkatli kullanılması gereken siyaset dilinin eriliğini göstermektedir. Muhalefet lideri, kendi anladığı manada değil, gerçek manada ve toplumun içinde bulunduğu kutuplaşmayı göz önünde bulundurarak söylem üretmekle mükelleftir. Bununla beraber, çocuk tecavüzlerinin ve çocuğa yönelik cinsel istismarın siyaset ustu bir konu olarak görülmesi ve önleyici – koruyucu tedbirleri ve uygulama eksikliklerinin konuşulması gereken noktada, ciddi bir algı yönetimi ile gündemin değiştirilmesi ve konunun gerçeğinden saptırılması büyük bir tehlikedir.

Biz bu algı yönetimine alet olmuyoruz; .Çocuğa yönelik cinsel istismarın önlenmesi konusunda aileleri bilgilendirmeye ve acil yardim hattımıza yapılan muracaatları kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyoruz. Biliyoruz ki, failleri cezalandıracak yasalarımız mevcuttur. Ancak son 10 yılda neredeyse zirve yapan cinsel suçlarla ilgili herhangi bir denetim mekanizması bulunmamaktadır. Devlete ve TBMM’deki tüm siyasilere yükümlülüklerini ısrarla hatırlatmak gerektiğine inanıyoruz. Önlem almayan, görevini yapmayan, Ensar Vakfı’nı kollayan söylemlerle görevlerini suistimal eden ve yargı sürecini maniple eden, kısacası çocuktan yana tavır  almayan bu duruşun, çocuklara yönelik cinsel istismara, tacize ve şiddete  “meşrutiyet” kazandıracağı ve cesaret vereceği konusunda kamuoyunu uyarıyor ve tüm siyasilerin bu vebalden sorumlu olduklarının altını çiziyoruz.

 

 

 Canan GÜLLÜ

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı 

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN