Yargıtaydan Ceza Indirimine Hayır

 

Yüksek mahkeme, hayat kadınlığı yaptığı gerekçesiyle kardeşini öldüren kişiye indirim uygulayan yerel mahkeme kararını bozdu. Kararda, öldürülen kadının 18 yaşından büyük olduğu, ailesinden ayrı yaşadığı, tercih ettiği hayat tarzının katil için haksız tahrik olamayacağı vurgulandı.

Giresun Şebinkarahisar'da H.U. ile evlenen Ayşe U. adlı kadın, evliliğinin ikinci yılında evi terk ederek, Gebze'de bir birahanede garson olarak çalışmaya başladı.

Eşinin eve dönmesi yönündeki teklifini reddeden Ayşe U, çalıştığı yerde akşamları da dansöz olarak sahneye çıktı. Ayşe U, ilerleyen günlerde, eve dönmesi için kendisini ikna etmeye çalışan eşini, birahanede çalışanlarla darbetti ve artık eve dönmeyeceğini söyledi.

Bir süre sonra eve dönen Ayşe U, 20 gün eşiyle yaşadıktan sonra çocuğunu da bırakarak yeniden evi terk etti. Ayşe U, olayı öğrenen kardeşi Y.C. tarafından öldürüldü.

Yerel mahkemeye çıkarılan kardeş Y.C., olayı öğrenmesinin ardından kardeşi Ayşe U'yu Gebze'de çalıştığı birahanede bularak Suşehri'ne dönmeye ikna ettiğini, yolculuk sırasında hayat kadınlığı yapıp yapmadığını sorduğunda Ayşe U'nun, hayat kadınlığı yaptığını, bundan sonra da yapacağını, kendisine kimsenin karışamayacağını söylediğini aktardı.

Issız alanda boğarak öldürdü

Y.C, Ayşe U. ile Suşehri yakınlarındaki dinlenme tesisinde bulundukları otobüsten indi ve konuşarak ıssız alana doğru yürüdü. Burada, Ayşe U'ya, toplum içine çıkamaz olduğunu, kimsenin yüzüne  bakamadığını, bu nedenle kendisini öldürmeye karar verdiğini söyleyen Y.C, eğer  bu işlerden vazgeçip köyde yanında durursa öldürmekten vazgeçeceğini belirtti  ancak Ayşe U, "Beni altın kafese koysan, ben bu işi yapmaya devam edeceğim"  karşılığını verdi.

Bunun üzerine Y.C, Ayşe U'yu yanında getirdiği kadın çorabıyla boğarak  öldürdü. Y.C, daha sonra benzin döküp ateşe vererek Ayşe U'nun cesedini yaktı.

Yerel mahkeme ağır tahrik saydı

Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 82/1-a maddesi uyarınca tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Müebbet hapis 17 yıla indi

Söz konusu hapis cezası, haksız tahrikten önce 21 yıla, indirim takdirinden de 17 yıl 6 aya indi.

Kararda, katilin kardeşinin toplumda onaylanmayan gayrimeşru hayat sürmesi nedeniyle cemiyet içinde düştüğü olumsuz durum karşısında yaşadığı üzüntüyle suçu işlediği belirtilerek, kadının bu durumunun kardeşi olan sanık için ağır tahrik kabul edildiği belirtildi.

Yargıtay bozdu, yerel mahkeme direndi

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 1. Ceza Dairesine  geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Bozma kararında, öldürülen kadının 18 yaşından büyük olduğu, ailesinden ayrı yaşadığı, tercih ettiği hayat tarzının, maktulün kardeşi olan  sanık için haksız tahrik teşkil edemeyeceği, bu nedenle indirim yapılamayacağı  belirtildi. Haksız tahrik indirimi yapılamayacağı gerekçesiyle önceki TCK hükmünün sanığın daha lehine olduğu kaydedildi.

Bozma kararı sonrasında dosyayı yeniden görüşen yerel mahkeme, ilk kararında direndi.

Direnme üzerine dosya, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun gündemine geldi. Kurul, yerel mahkeme kararını bozarak, hayat kadınlığı yaptığı gerekçesiyle  kardeşini öldüren sanık hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanamayacağına hükmetti.

Kaynak: http://www.hukukihaber.net/gundem/yargitay-hayat-kadinligi-ni-haksiz-tahrik-saymadi-h74334.html

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN