O müdür açığa alındı

 Bir erkek öğrenci tarafından taciz edildiğine okul yönetimini inandıramayan, müdürün ısrarla “disiplin kurulunu toplayacağı” yönündeki sözleri üzerine kendisini annesinin de gözü önünde müdürün 3. kattaki odasından atan 8. sınıf öğrencisi Olcay K.’nın yoğun bakımda verdiği yaşam mücadelesi sürerken, okul müdürü K.Ç ile müdür yardımcısı F.K.Ö’nün açığa alındığı öğrenildi.

Ailenin gönüllü avukatı Ceren Şimşek, okul yöneticilerinin açığa alındığı bilgisinin kaymakam tarafından aileye hastane ziyareti sırasında sözlü olarak iletildiğini belirterek, “Tacize tanık olan arkadaşları TEOG yaklaştığı için not ile tehdit edildi ve tanıklıkla geri çekildi” dedi.

 Aşağı atladı
İddialara göre, Muğla Milas’ta bulunan Dr. Mete Ersoy Ortaokulu’nda 8. sınıfta okuyan 14 yaşındaki Olcay K., 19 Nisan günü okulda kendi yaşlarında bir erkek öğrencinin tacizine uğradı. Bu sırada Olcay K., erkek öğrenciyi tırnaklayarak kendini savunmaya çalıştı. Yaşanan olayın ardından okul müdürü Kerem Ç., erkek öğrenci ve velisi ile Olcay K.’yı yanına çağırırken, toplandıkları odada Olcay K.’ya, diğer öğrencinin kollarındaki çiziklerin nedenini sordu; kendisi hakkında disiplin soruşturması başlatılacağını söyledi. Daha sonra Olcay, annesi Emine E. ile birlikte okula geldi. Müdürün burada da Olcay K.’yı disiplin kuruluna göndereceğine yönelik ısrarını sürdürmesi üzerine Olcay K., kendisini odada bulunan pencereden aşağı attı.

Yaşam savaşı sürüyor
 İç kanama sonucu acil ameliyata alınan Olcay K., Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı; ancak hayati tehlikeyi henüz atlatamadı. Olcay K.’nın hastanede yaşam mücadelesi sürürken, okul müdürü K.Ç ile müdür yardımcısı F.K.Ö’nün açığa alındığı öğrenildi. Ailenin avukatı Şimşek, okul yöneticilerinin açığa alındığı bilgisinin kaymakam tarafından aileye hastane ziyareti sırasında sözlü olarak iletildiğini belirterek, “Tacize tanık olan arkadaşları TEOG yaklaştığı için not ile tehdit edildi ve tanıklıkla geri çekildi” dedi.

‘Açığa almak yetmez’
Okullarda bu tip taciz olaylarında bildirim yükümlülüğü olduğuna dikkat çeken Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “Kadına şiddet, çocuğa taciz gibi konular kolluk güçleriyle paylaşılmak zorunda. Ancak bu zorunluluğu okullar yapmıyor, öğretmenler korkup bildirim yapmıyor. Şu an çocuğumuz ölümle cebelleşiyor. Açığa almak yetmez, meslekten men edilmeliler” dedi.

Kadınlar destek için Muğla’da

Muğla’da bir araya gelen 16 ilin Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu üyeleri, hastane önünde eylem yaptı. Platform üyesi Konya Sözcüsü Tuğçe Uysal açıklamasında şunları söyledi: “O.K. gibi kardeşlerimiz liselere bir gelecek sahibi olma umuduyla gidiyor. O.K.’nin TEOG sınavına giriyor olması gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanı bunu görmüyor mu? Siz sadece bir sınav hazırlamaktan değil, bu çocukların en iyi şartlarda eğitim görmesinden sorumlusunuz. Biz izin vermeyeceğiz, sessiz kalmayacağız. Tacize uğrayan hiçbir kadın yalnız değildir. Biz buraya O.K.’nin tacize uğrayan kadınların, çocukların sesi olmaya geldik. Tacizi aklatmayacağız.”  O.K’nin annesi E.E. ise “Susmayacağız” dedikten sonra gözyaşlarına boğuldu. 

 

Kaynak: http://m.milliyet.com.tr/o-mudur-aciga-alindi-gundem-2237492/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN