ÜYE DERNEĞİMİZ FEMİN&ART KADIN SANATÇILAR DERNEĞİNİN ETKİNLİĞİ

 Femin&Art'ın Bursa'da yurt dışından da gelen sanatçıların katılımıyla gerçekleşen BarışınRenkleri Çalıştayi, büyük iilgi gördü.


   
Femin&Art Bursa Başkanı Mükerrem Turhan 'ın organize ettiği, Nilüfer belediyesinin desteklediği yurt dışından 8 ülke ve ulusal kadın sanatçılardan oluşan "Barışın Renkleri Bursa da" resim çalıştayı açılış sergisi 6 Hazıran 2016 Koru Park da yoğun katılımla açıldı. Büyük iligi gören çalıştay 10 Haziranda katılımcılara teşekkür belgesi verilmesiyle sona erdi.
 
 
Bursa Büyük Şehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muhsin Özlükurt, Vali Yardımcısı Nevzat Ergün Femin&Art Genel Başkanı Şükran Yangın Üst, Bursa Başkanı Mükerrem Turhan'ında katılımıyla düzenlenen sergiye   dünya ülkelerinden ve Türkiye'nin birçok şehrinden sanatçılar katıldılar.
 
Bursa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Korupark’da, dünyanın dört bir yanından gelen kadın sanatçıların katılımıyla gerçekleşen Barışın Renkleri 10 Haziran tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Bursa 55. Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen sergiye Türkiye’nin yanında, Kıbrıs, Azerbaycan, Kosova, Bulgaristan, Irak, Lübnan, Gürcistan’ının da aralarında bulunduğu toplamda 8 ülkeden ve yurdun 9 farklı ilin yanı sıra Bursalı kadın resim sanatçıları yer aldı.
 
 
Femin & art Bursa Şube başkanı Mükerrem Turhan, "Dünyamızda ve ülkemizde acilen barışa ihtiyacımız var. Biz hem kadın hem sanatçı olarak her gün savaş, ölüm, silahlar ve bombalardan çok rahatsızlık duyuyoruz. Dünya barışı istiyoruz. Evrensel dil olan sanatın dilinde buluşan kadın sanatçılarımızla Bursa’mızdan Dünyaya barış mesajı vermek için buluştuk" dedi.
 
Genel başkan Şükran Üst 2007 yılında Merkezi Trabzon’da kurulan Femin & Art Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği'nin sanatsal ağırlıklı çalışmalar yapmak, yeni ressamlar eğitmek ve yetiştirmenin yanı sıra, uluslararası sanat köprüleri kuran sergiler, paneller, bilgi şöleni(sempozyum), festivaller ve çalıştaylar düzenlemek olduğunu belirterek, şunları söyledi:
 
 
'Yıllardır sosyal sorumluluk projeleri üretmekte, şiddete hayır, çocuklar barış istiyor, barış şemsiyesi boyama gibi 23 ülkedeki temsilcilikleri ve Ural, Gürcistan Tiflis, Kazakistan, Sibirya Türkiye’de 10 şubesi ile birlikte eş zamanlı etkinliklerle farkındalıklar yaratmaktayız. Dünyada ilkleri yapan femin art 28 ülke kadınıyla cezaevi duvarlarını boyadı, okul ve şehrin üst geçitlerinde duvarlara resimler yapmak gibi faaliyetlerle de ülkemiz ve dünya genelinde ses getiren etkinliklere imza atarak yerel ulusal, uluslararası basında kendinden söz ettirmektedir. Femin & art artık dünyada marka olmuş kendini tanıtmıştır. Almanya Bremen üniversitesinden bile tez konusu olarak araştırmaya geldiler,1 Ekimde de beni üniversiteye Almanya’ya davet ettiler."
 
 
Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muhsin Özlükurt yaptığı konuşmada; Bursalılar olarak zaten yıllardır tarihe ve sanata verdiğimiz değer ile dünya Unesco Mirası olarak kabul edilmiş bir ilde yaşadıklarını ifade ederek "Kültür ve sanatçılarımıza verdiğimiz değeri göstermek üzere bu yıl 55. Kültür ve Sanat Festivalimizi kutlamaktan da onur duyuyoruz. Femin&Art sanatçılarının faaliyetlerini duyuyor biliyoruz. Böyle anlamlı işlere imza atan sizleri her zaman misafir etmeye hazırız. Emeği geçen tüm sanatçı arkadaşlarımızı, kardeşlerimi yürekten kutluyorum" dedi.
 
11 Haziranda festival kapsamında yapılan resimlerle aynı yerde kapanış sergisi düzenlendi.
 
Kaynak: http://kazete.com.tr/haber/id_48254

 

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN