AİHM TÜRKİYE Yİ FATMA BABATLI YI KORUYAMADIĞI İÇİN MAHKUM ETTİ

 

AİHM Fatma Babatlı Olayında Türkiye'yi Tazminata Mahkum Etti

AİHM, Babatlı'nın yeteri kadar korunmadığına, AİHS'in 2. ve 14. maddelerinin ihlal edildiğine karar vererek Türkiye'yi tazminata mahkum etti.

AİHM Fatma Babatlı Olayında Türkiye'yi Tazminata Mahkum Etti
 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2008 yılında Diyarbakır'da kocası Süleyman Babatlı tarafından öldürülen Fatma Babatlı'nın yeteri kadar korunmadığı gerekçesiyle Türkiye'yi tazminata mahkum etti.

2. VE 14. MADDE İHLAL EDİLDİ

AİHM'den yapılan açıklamaya göre yargıçlar, Babatlı'nın yeteri kadar korunmadığına hükmederken, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) yaşam hakkını düzenleyen 2. maddesi ve ayrımcılığı yasaklayan 14. maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

GÖZ YUMULDU

Kararda, Babatlı'nın kocasının şiddet ve tehditleri karşısında korumasız kaldığı, tekrarlanan saldırı ve ölüm tehditlerine karşı göz yumulduğu ifade edildi.

İÇ HUKUK YOLLARI TÜKENİNCE AİHM' BAŞVURMUŞTU

7 çocuk annesi Fatma Babatlı'nın kocası tarafından öldürülmesi ile sonuçlanan olayda kadının annesi Halime Kılıç, iç hukuk yollarının tükenmesi sonrası AİHM'e başvurmuştu.

18 YI SONRA BOŞANMA DAVASI AÇMIŞTI

17 yaşındayken Süleyman Babatlı ile evlenen Fatma Babatlı, eşinden şiddet gördüğü iddiasıyla 18 yıl sonra boşanma davası açmıştı.

4 KEZ KORUMA BAŞVURUSUNDA BULUNULMASINA RAĞMEN KOCASI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Fatma Babatlı için 4 kez koruma başvurusunda bulunulmasına rağmen gerekli adımlar atılmamış ve Fatma Babatlı, Kasım 2008'de kocası Süleyman Babatlı tarafından sokak ortasında öldürülmüştü. Süleyman Babatlı daha sonra intihar etmişti.

Mahkeme ayrıca, Halime Kılıç'a 65 bin avro manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Kaynak: http://m.sondakika.com/haber/haber-aihm-den-fatma-babatli-karari-8567629/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN