Kara propagandanın kaynağı Hürriyet çıktı

 

 

 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Schwechat Uluslararası Havalimanı’ndaki panoda yer alan Türkiye aleyhtarı iftiraların, Hürriyet’in haberine dayandığı ortaya çıktı.

16 Ağustos 2016 Salı 06:59
 

OĞUZHAN GÜLTEKİN / ANKARA - Havalimanındaki reklam panosunda yer alan “Türkiye, 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkiye izin veriyor” ifadelerini, reklamı veren Kronen Zeitung adlı gazetenin, Hürriyet’in 14 Temmuz tarihli haberinden alıntılandığı belirlendi. 

14 Temmuz’da Hürriyet’in “Devlet eliyle istismarın yolu açılır” başlıklı haberinde, “AYM’nin, 15 yaşını tamamlamamış çocuğa karşı gerçekleştirilen her tür cinsel davranışı ‘cinsel istismar’ sayan TCK hükmünü iptal etmesi tepki çekti. Kadın dernekleri ve hukukçular kararın zaten büyük bir sorun olan istismarı artıracağı görüşünde” ifadelerine ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ile İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Avukat Nazan Moroğlu’nun açıklamalarına yer verilmişti. Hürriyet’in İngilizce versiyonu Hürriyet Daily News ise aynı haberi “Anadolu Ajansı/Ankara” mahreciyle yayınlamış, ancak AA’nın haberinde yer almayan yorumlara da yer vermişti. Kronen Zeitung da 12 Ağustos’ta bu haberlerin çevirisini sitesinde yayınladı. 

Hürriyetin bu haberini unutturmaya çalışarak, Viyana’daki panoda yer alan iftiralar için “Avusturya medyasında kullanılan, ‘Türkiye, 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkiye izin veriyor’ başlıklı haber, Viyana Havalimanı’ndaki panoda yayınlandı. Türkiye’ye yönelik kara propaganda amacı taşıyan haberin havalimanındaki panoda yayınlanması tepkilere neden oldu” ifadelerini kullanması da dikkat çekti. Hürriyet böylece, kendi haberinin “kara propaganda” olduğunu itiraf etmiş oldu.

Kaynak: 

http://m.yeniakit.com.tr/haber/kara-propagandanin-kaynagi-hurriyet-cikti-202993.html

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN