Sahi ülkemizde eğitim zorunlu degil mi?

 Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen zorunlu kademeli eğitim sisteminin, örgün eğitime devam eden kız çocuklarının sayısını düşüreceği yönündeki kaygılar haklı çıktı.

ortaokul sinif

Fotoğraf: DHA

 

Eğitim Sen Kadın Sekreteri Ebru Yiğit, 2014 yılında ortaokuldan mezun olan 36 bin 401 kız çocuğunun açık liseler de dahil olmak üzere hiçbir kuruma kayıt yaptırmadığını açıkladı.

Binlerce kız çocuğu sistemin dışına itildi

BirGün gazetesinden Burcu Cansu’nun haberine göre KESK Genel Merkezi’nde dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Yiğit, erken yaşta evliliklerin sayısında da artış olduğunu vurguladı.

Yiğit, “Çocuk yaşta evlendirmeyi teşvik eden düzenlemeler bu sene binlerce kız çocuğunu eğitim sisteminin dışına itti” dedi.

MEB sayıyı açıklamıyor

İlköğretim çağında olup okula gitmeyen kız çocuklarının sayısının, aynı durumdaki erkek çocuk sayısından 600 bin fazla olduğunu kaydeden Yiğit, sadece son iki yılda örgün eğitime devam etmeyen kız öğrenci sayısının açık lisede okuyan öğrenci sayısına oranla 458 bin kişi arttığı bilgisini verdi.

Yiğit, “Örgün eğitim sisteminin dışına çıkan kız çocuklarının ne yaptığı araştırılmıyor. MEB’in örgün eğitime kayıt yaptıran kız öğrenci sayısını açıklamaması kaygılarımızı daha da artırıyor” diye konuştu.

Kaynak: 

http://www.diken.com.tr/444-kaygilari-hakli-cikardi-36-bin-401-kiz-cocugu-hicbir-okula-kayit-yaptirmadi/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN