Kürtaj yasal ama, uygulama yok!

 

Kürtaj yasal ama, uygulama yok!
16 Ekim 2016

 

 
Türkiye’de isteğe bağlı olarak kürtaj yaptırmak yasal mı, değil mi?

1983 yılında yürürlüğe giren 2827 sayılı Nüfus Planlaması Yasası, 10 haftaya kadar olan gebeliklerin isteğe bağlı olarak kürtajla sonlandırılmasına izin veriyor.

Bunun için kadının 18 yaşından büyük, evli ise eşinin, 18 yaşından küçükse ailesinin rızası gerekiyor.

Ayrıca, hayati tehlike söz konusu ise daha büyük gebeliklerde de kürtaja izin veriliyor.

Devlet hastanelerindeki kürtaj hizmetleri, devlet sağlık sigortası tarafından karşılanıyor. Ne kadar medeni bir durum, değil mi? Değil!

Çünkü Türkiye’de yasalar üzerinde geçerli olan pek çok hak, uygulamaya geçildiğinde buharlaşıyor, yok oluyor!Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi’nden Doç. Dr Mary Lou O’Neil, Bahar Aldanmaz, Rosa Maria Quiles ve Fatih Resul Kılınç, konuyu mercek altına alan bir araştırma gerçekleştiriyor.

Türkiye’de hizmet veren devlet hastanelerinden kadın doğum bölümü olmayanlar ve ihtisas hastaneleri çıkarıldıktan sonra kalan 431 hastanenin her birine tek tek telefonla ulaşarak “gizli müşteri anketi” yöntemiyle 4 soru soruluyor:

1. Hastanede kürtaj hizmeti var mı?

2. Kürtaj hizmeti isteğe bağlı olarak veriliyor mu?

3. Tıbbi zorunluluk halinde kürtaj mevcut mu?

4. Cevaplar hayırsa, “Hiç bir koşul altında kürtaj mevcut değil mi?”

Bazılarında cevap da yok

Dört hastane, “Yapmıyoruz çünkü yasak” demiş. Diğerlerinin verdiği yanıt ise hayli düşündürücü: 431 hastanede sadece 34’ünde isteğe bağlı kürtaj hizmeti veriliyor!

Bu da yüzde 7.8’lik bir oran demek. Tıbbi zorunluluk, yani hayati risk görülen durumlarda müdahale oranı çok daha yüksek, yüzde 78. Ama bu oran, hayati tehlike olsa bile, müdahale yapmayan hastanelerin varlığını gösteriyor! Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başı Mary Lou, “ABD’den geliyorum.

Bu kadar liberal bir yasa beklemiyordum, çok beğendim. Ama gerçek çok farklı çıktı. Kullandığımız yöntemde bire bir telefonla görüşme yapıldı.

Bize kimse bağırmadı, kötü davranmadı, yardımcı olmaya çalıştılar. Ancak 11 hastane, telefonla bilgi vermediklerini söyledi.”

Devlette değilse nerede?

Araştırmalar Türk kadınlarının yaklaşık yüzde 14’ünün en az bir kere kürtaj olduğunu gösteriyor. En çok uygulanan doğum kontrol yöntemi ise bu çağda bile hâlâ “geri çekme”.

Demek ki pek çok kadın kürtaj yaptırıyor ve istenmeyen gebelikleri sonlandırıyor. Bunları devlet hastanesinde, sigortasıyla yaptıramıyorsa nerede yaptırıyor?

Özel hastanelerde ya da muayenehanelerde. Hatta bazen sağlıksız koşullarda, merdiven altı usüllerle.

Bölgelere göre de farklılıklar var: Batı Marmara ve Doğu Karadeniz’de devlet hastanelerinin hiç birinde isteğe bağlı kürtaj yapılmıyor.

Bazı iller şaşırtıyor: Eskişehir’de bile yokken Hakkari’de var! Doğurganlık yüzdesi çok yüksek olan Güneydoğu illerinin çoğunda bu imkan yok.

Yani, devlet hastanelerinde kürtaj yasal ama aslında yok!

Mutlaka görülmesi, kaçırılmaması gerekiyor: İNCİ EVİNER!

Bazen insanın üzerinde bir vicdan yükü kalır, her an aklınızdadır, bir türlü yerine getiremediğiniz bir iş, bir ödev. İnci Eviner’in İstanbulModern’de yaz başında açılan retrospektifi de benim için öyle oldu.İnci Eviner’in 1980’den bu yana gerçekleştirdiği devasa büyüklükteki resimleri, videoları, heykelleri ve yerleştirmelerinin yer aldığı, kadın özgürlüğünü, cinselliğini, şiddeti bütün boyutları ve şiirselliği, yaratıcılığıyla yansıttığı işlerini bir türlü yazamadım, size öneremedim.

Bu yazı yaz gibi mi yaşadık, başımıza gelmeyen kalmadı, olaylar, darbe girişimleri, şehitler, bombalar, suikastler, ne istersen var. Araya sergi de giremedi işte.

Ama, tam da bu Kız Çocuklar Günü, kadınlardan bahsedip duruyoruz, 23 Ekim’e kadar vakit var, hâlâ görebilirsiniz. Lütfen kaçırmayın, bu çok önemli sanatçının çok önemli eserleri için öyle bir yarım saat değil, en az yarım gününüzü ayırın, Harem tablosunun önünde uzun uzun düşünün.

Videoları seyredin. Ben de bu suçluluk duygusundan kurtulayım!
 
 
Kaynak: http://m.posta.com.tr/kurtaj-yasal-ama-uygulama-yok-yazgulu-aldogan-yazisi-1234887

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN