Çocukları altın tepside sunuyorlar

 Çocukları altın tepside sunuyorlarCNN Türk spikeri Büşra Sanay cinsel istismar suçu ile ilgili yapılan son düzenlemeyle ilgili Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ile görüştü. Başbakandan konuyla ilgili randevu istediklerini vurgulayan Güllü, ”

Dün akşam saatlerinde mecliste Türk Canice Kanunu’nda, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması ya da cezanın ertelenmesine olanak veren düzenleme TBMM Genel Kurulu ’nda tartışmalara yol açtı ve sosyal medyada da tepkiler gelmeye başladı. 

Peki bu düzenleme yasalaşırsa ne gibi sonuçlar doğurur, neden böyle bir ihtiyaç duyulmuş olabilir, tepkilerin etkisi olur mu? Tüm bunları Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ’ye sordum.

 

En gizli kalan şiddet türü cinsel istismar En gizli kalan şiddet türü cinsel istismar

En bakımlı kalan zor türü cinsel istismar

 

 

 

 

 

– Neden böyle bir düzenlemeye gereklilik duyuldu sizce? 

Canan Güllü: Zamanı biraz geriye sarmalıyız bu sorunuza yanıt verebilmem için. 2016 Mayıs ayında belirlenmiş olan Boşanma Komisyonu bir kroki rapor hazırlayıp muhalefet milletvekillerine gönderdi. Konu kadın olunca uzmanlık alanımız diye bize gönderilen bu raporda yer alan maddelerden biriydi tecavüzcüsüyle evlendirme önerisi. Yani, TBMM komisyonu dinlediği onca kişiden ve dinlemediği bizden saha da egzersiz yapan örgütlere inat böyle bir maddeyi öneriyordu. Bahanesi de içeride esir bulunan minik yaşta kaçarak evlenenler hakkında kamu davasının düşmesi için. Kendilerine böyle fazla sayıda istek geldiği için. Şimdi de torba yasa içinde hiçbir mülâkat yapılmadan konuşulmadan piyangodan çıkar gibi gündemimize girdi. Doğrusu hükümetin aylardır zaten gündemindeydi. 

– Doğrusu belki de cezaların arttırılması beklenirken, böyle bir düzenleme yapılması şaşırttı mı sizi?

Canan Güllü: Beni bu hükümetin kadın ve çocuk konusunda atacağı hiçbir geri adım şaşırtmaz bundan böyle. Karaman ’da yaşanan cinsel istismar vakalarından daha sonra ve “Bir kereden bir şey olmaz” diyen bir Aile Bakanı gördükten daha sonra…

Gözden kaçırılan şu. Bu ülkede özellikle son aylarda çoğalan fazla istismar var. Bunların nedenini hemen hemen sokaktaki cümbür cemaat bilmekte. Bizim işlettiğimiz ivedi yardım hattına gelen çağrıların inanın bir çoğunda bu konuda takviye isteniyor. Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz aylarda iptal ettiği TCK 103. 1-2 maddesi de zaten 15 yaş altı ile üstü arasında suç oluşturan süresi bakımından bir fark istiyor.15 yaş üstünde gerçekleşen istismarı rıza sınıfına dahil etmeyi amaçlıyor. Dolayısıyla biz bekliyoruz lakin hükümetin hiç o tarakta bezi değil diye bir özdeyiş ile durumu izah edeyim. 

Hatırlarsanız bu konuda Viyana havalimanı ve İsveç bakanı ile bir çatışma yaşanmıştı. Bu yasal boşlukta mahkemelerin askıda kaldığına dair ve bir kadeh suda fırtına kopmuştu. Şimdi bu öneri ile bütün dünyaya rezil oluyoruz. Nasıl anlatacağız bu durumu? Devlet kız çocuklarına tecavüz edenle evlendiriyor çocuklarını ve o kızlar da fazla mutlu oluyor yalanına.

 

Bir ensest vakası da öz babadan Bir ensest vakası da öz babadan

Bir ensest vakası da öz babadan

 

 

 

 

 

– Tecavüze uğrayan birey bu düzenlemeyi duyunca ne düşünmüştür sizce? 

Canan Güllü: 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Canice Kanunu’ndan önce  tecavüz eden 5 kişi de olsa 1 kişi evlenirse diğerleri aklanıyordu ve suç oluşturan almıyordu. Hatta bu konuda halkımızın aklında kalan Fatmagül ’ün Suçu Ne adlı bir dizi de var hafızaları tazelemek için. Kadın örgütlerinin önemli bir mücadelesi sonucu çıkarılan yeni TCK da bu madde düzeltilmiş ve birey davacı olmazsa bile, kamu davası olarak devlet suçlunun yakasını bırakmayacaktı. Bu bizlerin en büyük kazanımıydı. Hatta o yasada yaşam kadınına da tecavüzde canice az verilirdi nasılsa o mesleği icra ediyor diye. O haksızlıkta giderilmişti.

Bir ara yargıtayda bir toplantıda da gündeme gelmişti tecavüzcüsü ile evlendirelim dosya birikti diye. Ben o süre da sayın yargıca şöyle demiştim. Tartışma ettiğiniz biriyle sizi benzer yatağa koysalar siz ne düşünürdünüz. Bu tecavüz olayı evlilikle sonuçlandığında aynı tecavüzü her gece bir kadının yaşamasını anlamaktan yoksun zihniyetlere söyleyecek sözcük bulmakta eksik kalıyor dimağım inanın. Varın siz tecavüze uğramış kadının düşüncesini hayal edin. Bu duyguyu yaşamamışların yaşayanlar namına karar vermesi iç acıtıcı.

– Hak Bakanı Bekir Bozdağ konuşmasında, caydırıcı olabildiğini gördük dedi. Peki geçtiğimiz yıllara baktığımızda oranlarsak eğer, son yıllarda fiilen tecavüz suçu azaldı mı fakat bunun bir caydırıcılığı olabildiğinden bahsetti Bozdağ? Ya Da bu söylemi neye dayandırarak caydırıcı olabildiğini açıklama etti sizce? 

Canan Güllü: Karşımızda toplu istismarları kabul etmeyen, kadınlara tecavüzü kadının suçu gören tahrik ve rıza konusu ile erkekliği öncelikleyen bir zihniyet var. Herşey benim dediğim şekildir diyerek kendi bayanlarını ortaya koymaktalar. Son bir ayın taciz ve tecavüzü çetelesine bakmasını öğüt ederim sayın bakana sokaktaki kedi ve köpeklere tecavüz eden bir halk müziği var bundan böyle sokakta. Ne azalması, neyin caydırıcılığı. Yaptığı suçun cezasını çekmesini önlemekle caydırıcılık mı olur?

– Tecavüz suçunda cezaların caydırıcı olduğunu düşünüyor musunuz? 

Canan Güllü: Biz, suç oluşturan faslına gelmesin diye uğraşıyoruz. Yani kadını kişi gören zihniyet için tüm gayretimiz. Her Zaman söyleriz canice caydırıcı olsaydı İran ’da tecavüz suçunun cezası idam. Buna karşın hala kabahat devam ediyor. 

– Yasalaşır mı sizce ve bu düzenlemeye gelen tepkiler ne değin etkili olur yasalaşıp yasalaşmamasında?

Canan Güllü: Yasalaşmamalı diye düşünüyorum. Sayın başbakandan dün gece randevu istedik, AKP kadın vekillere ve bayan kolu başkanına mesajlar ilettik . Bu, bütün kadın, erkek ve çocuklar için bir yıkım.

– Eğer yasa teklifi kabul edilir de yasalaşırsa nasıl sonuçları ne olur?

Canan Güllü: Çocuklarınız yolda yaş sınırı olmadan, her yaştan olan çocuklar kaçırılıp tecavüz edilir ve bu birey sonrasında korkutma ederek çocuğu, hele fakir kesimlerde aileyi tehditle ikna eder ve evlenerek bu işten cezasız sıyrılabilir. Yasada 5 sene mutlu evlilik devam ederse diye bir süreç var o vakit içinde çocuk tecavüze uğramaya devam eder. 5 sene 1 gün sonra adam bıraktığında devlet, yaşı 18’den ufak bu çocuğu kendi eliyle, deyiş azıcık ağır olacak fakat altın tepside sunmuş olur.

Tekrar boşandığı için kadınların eski eşleri göre öldürülen ülkemizde, ben seviyorum diye herkes kendi başına tecavüz kararı alarak yola devam eder. Bu çocukların erken yaşta evlenme sorununu hala önleyememiş ülkemin suç oluşturan caydırıcılığı olmayan işlevsiz bir hale gelmesini sağlar yasalar. Adalete güven duygusu sarsılır. Çocuk yaşta tecavüzle evlendirilmiş kızların eğitim hakkı ellerinden dargın, istihdamda yer almalarının önüne geçilmiş olur. Fakat bizce en önemlisi vücut bütünlüğüne hürmet duyulmayan bir mal olarak görülmesine zemin hazırlar. Zaten yasalaşmış olursa biz, laiklik ve çağdaşlık trenini kaçırmış oluruz.

 

Kaynak: http://cadde41.biz/cocuklari-altin-tepside-sunuyorlar/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN