Kadın örgütleri: "Tecavüz hakkı yasasını kabul etmiyoruz"

 83 kadın örgütü, cinsel istismar suçlarında, mağdurun istismarcısıyla evlenmesi halinde cezasızlık öngören önergeye ilişkin, ‘Kadın ve çocuklara ‘tecavüz hakkı’ verecek hiçbir yasayı kabul etmeyeceğiz’ dedi, önergenin geri çekilmesini istedi.

tecavuz_taciz1
 

83 kadın örgütü, cinsel istismar suçlarında, mağdurun istismarcısıyla evlenmesi halinde cezasızlık öngören önergeye ilişkin, “Kadın ve çocuklara ‘tecavüz hakkı’ verecek hiçbir yasayı kabul etmeyeceğiz”derken, geri çekilmesini istedi.

Bianet’in haberine göre, önergenin 16 Kasım 2016 tarihine kadar çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçlarında failin mağdurla evlenmesi durumunda cezanın önce askıya alınması, zamanaşımından sonra da affedilmesini öngördüğünü anımsatan kadınlar, bunun yanı sıra hükümetin TCK Madde 103’ün düzenlemesi ile de cinsel ilişkiye rıza yaşını 12’ye indirmek istediğini savundu.

Kadın örgütleri, bu iki yasa değişikliğiyle ortaya çıkan tabloyu şöyle özetledi:

“Cinsel ilişkiye rıza yaşının 15’ten 12’ye indirilmesi anlamına gelecek 103’üncü madde değişikliği, süren ceza davalarındaki ve bundan sonra gerçekleşecek istismarlardaki failleri korumaya hizmet ediyor. 17 Kasım gecesi sunulan önerge cinsel istismar faillerine geriye dönük ceza affı getiriliyor. Önerge geçmiş cinsel suçları aklayarak, çocuk istismarcılarını affetmeyi hedefliyor. Bundan böyle Türkiye’de kız çocuklarının 12 yaşından itibaren cinsel saldırıya ve zorla evlilik şiddetine maruz bırakılmasının ‘yasal zemini’ hazırlanıyor.”

Örgütler, önergenin kabul edilmesinin kadın ve kız çocuklarının kazanılmış yasal haklarında büyük bir geriye gidiş olduğunu vurgulayarak, geri çekilmesini istedi.

 

Kaynak: http://nediyor.com/kadin-orgutleri-tecavuz-hakki-yasasini-kabul-etmiyoruz/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN