Önergenin geri çekilmesi yetmez, önergeden vazgeçilmeli ve TCK 103 ile ilgili Tasarı geri çekilmelidir!

 Önergenin geri çekilmesi yetmez, önergeden vazgeçilmeli ve TCK 103 ile ilgili Tasarı geri çekilmelidir!

Tasarı ile 12-15 yaş arası cinsel istismara maruz kalan çocukların, "fiili birliktelik" adı altında erken yaşta ve zorla evlendirilmesinin önü açılıyor!

Bu sabah yapılan açıklamalarda mağdurların cinsel istismar failleriyle evlendirilmesini içeren utanç önergesinin komisyonda tekrar düzenlenmek üzere geri çekildiği belirtildi. Bu, TCK 103 Kadın Platformunun ve bağımsız kadın hareketinden 127 örgütün bir arada verdiği mücadelenin sonucudur. Ancak bu önerge hükümet tarafından ne kadar parlatılırsa parlatılsın, üzerinde hangi değişiklik yapılırsa yapılsın kabul edilemez. Devlet, hukuku işlenmiş bir suçun üzerini örtmek için kullanamaz!

Önergeden vazgeçilmesi yetmez, Tasarının bütünü geri çekilmelidir. Çünkü bu Tasarının, 12 yaşından küçük çocuklara yönelik tecavüz suçunun cezasında, cezanın artırılmasına yönelik olduğu öne sürülse de, Tasarı ile yaş kademelendirilmesi yapılmakta ve cinsel ilişkiye rıza yaşı ile evlilik yaşının 12 yaşa düşürülmesine kapı aralanmaktadır. TCK 103. maddede, 15 yaş altındaki çocukların cinsel davranışa rızası olduğunun kabul edilemeyeceği açıkça belirtilmelidir. Aksi halde Tasarının bu hali, 12 yaş üstü çocukların gelenek, görenek, adet, dini referanslar vb. bahaneler ile zorla bir “evlilik” ilişkisi içerisine sokulmasına yasa eliyle onay verilmesine neden olacaktır.

Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz!

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN