Kadınlar sesini yükseltiyor

 

KESK Edirne Şubeler Platformu'nca yapılan açıklamada 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Birlik mücadele ve Dayanışma Günü' nün56 yıl önce diktatörlüğe karşı mücadele etmenin bedeli olarak önce tecavüz edilip sonra da vahşice katledilen Mirabel kız kardeşlerin şahsında sembolleştiği hatırlatılarak şunlara yer veridi:
“15 Temmuz Askeri Darbe girişimine karşı darbeyle cevap veren AKP ve Saray, süreci toplumsal muhalefetin, demokratik siyasetin, halk iradesinin, emek örgütlenmesinin ve kadın mücadelesinin tasfiyesiyle geliştirmeye çalışmaktadır. Anayasa-nın ve uluslararası hukukun hiçe sayıldığı, her türlü keyfiliğin OHAL ve KHK'lere dayandırıldığı, normsuzluğun kanıksatılmaya çalışıldığı uygulamalara her gün bir yenisi ekleniyor.
Darbe hukukundan ve şiddetinden kadınlar ayrıca etkileniyor, kadına yönelik erkek devlet şiddeti artarak devam ediyor. Akademisyeninden gazetecisine, vekillerden belediye başkanlarına, sendikacılardan yazarlara muhalif kadınlar tutuklanarak kadın mücadelesine gözdağı verilmek isteniyor. Kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadın kurumları kapatılıyor, kadın örgütlülüğü hedef gösteriliyor ve kadın kazanımları bu süreçte yok edilmek isteniyor.
Kamunun dinsel muhafazakârlıkla yeniden şekillendiği, sermaye çıkarına göre şekillenen, piyasacı, tekçi ve cinsiyetçi biçimle yeniden kurgulanmaya çalışılan kamunun tasfiyesine dönük saldırılar arttırılarak kadınlar süreç içerisinde esnek- yarı zamanlı çalışma bahanesiyle kamudan ve kamusal alandan tamamen geri çektirilerek eve hapsedilmek isteniyor.
İşimizin, geleceğimizin ve kazanımlarımızın yok edilmek istendiği, ülkemizin faşizmin karanlığına sürüklenmek istendiği böylesi önemli bir süreçte biz KESK'li kadınlar Edirne'deki tüm kadın örgütleri ile birlikte Edirne Kadın Dayanışması olarak her yıl olduğu gibi, bu yılda daha yüksek sesle 'Faşizmin bize biçtiği role hayır', 'İşimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz', 'Sokaklar bizimdir', 'Erkek - Devlet şiddetine son' demek için;
25 Kasım Cuma günü saat 12:30'da Atatürk Anıtı'nda toplanıyoruz. 
27 Kasım Pazar günü saat 14:00'te ETSO salonunda Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü'nün katılımı ile panel yapılacaktır.  
28 Kasım Pazartesi günü saat 19:00'da Margi sinema salonunda Kelebekler Zamanı film gösterimi olacaktır.”
 
Kaynak: http://www.hudutgazetesi.com/haber/35798/kadinlar-sesini-yukseltiyor.html

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN