Alanya da İstismar Davası

 

Alanya'da istismar davası

Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1 yıldır devam eden iki kız öğrenciye cinsel istismar davası Türkiye’deki kadın örgütleri ve hukukçuları ayaklandırdı. 

 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüşen çocuk istismarı davasına müdahil olmak üzere ilçeye geldi. Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Serap Ertuğrul  ve Antalya  Barosu Kadın Hakları Kurulu’nun gönüllü avukatları da müdahil olarak davaya katıldı. 29 Ocak 2016 tarihinde açılan, Nisan ayından bu yana görüşülen 2 kız çocuğuna yönelik istismar davasının mağdur avukatları ve müdahil avukatlar, bugün ki duruşmada davanın sanığı öğretmen K.D’nin tutuklu yargılanmasını talep ettiler. Bir ilköğretim okulunda öğretmen olan K.D’nin 2 kız öğrenciye istismarda bulunduğu iddiasıyla başlayan duruşmaya katılan müdahiller “ Bilir  kişi raporları istismar olduğunu doğruluyor.  İstismar mağduru kız çocukları sokakta arkalarından gelen birimi var mı diye korkuyla yürüyor. Bu şartlar altında çoçuğun korunması ilkesinden hareketle sanığın tutuksuz yargılanmasını istiyoruz” dediler. Duruşmayı katılmak üzere ilçeye gelen Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, yerel mahkemenin tutuklama kararı vermemesini, Türkiye’deki hukuk sisteminin genel durumuna bağladı. Canan Güllü, istismar davalarının müdahili olan Aile Bakanlığı Temsilcisi Avukatın Alanya’daki davalara katılmamasını da eleştirdi.

ÇOCUK İSTİSMARINI PANELDE ANLATTILAR

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü, istismar davasına müdahil olmak üzere geldiği Alanya’da çocuk istismarıyla ilgili bir de panele katıldı. Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Serap Ertuğrul  ile birlikte istismar davaları ve haklar konusunda bilgiler veren Canan Güllü, hakların iyi bilinmesi ve kullanılmasını gerektiğini kaydetti. Konuşmacı Serap Ertuğrul konuşmasında öncelikle çocukların maruz kaldığı istismarlardan söz etti. “Mülteci çocuklar dilendiriliyor. Bugün sayılarını bile bilmediğimiz kadar çok olan mülteci çocuklar istismara uğruyor. Toplumun farklı kesimlerinde çocukları tehtid eden bir durum olarak istismarlar karşımıza çıkıyor. Hakların korunması ve  uygulanması ise devletin sorumluluğunda. Çocukları öncelikle devletin  koruması gerekiyor” dedi. 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü ise panel öncesi KANAL A’ya verdiği özel açıklamasında Türkiye’de kadına ve çocuklara yönelik şiddetin arttığını söyledi. Güllü, istismara yönelik cezaların artırılması ve yargılamanın daha hızlı hale getirilmesinin önemli bir çözüm olduğunu söyledi. Canan Güllü, yaşanan mağduriyetlerin gizli kalmaması gerektiğini söylediği açıklamasında “Mağdurlar bizi arayabilir, yardım isteyebilir. Türkiye’nin imza attığı uluslar arası sözleşmeler gereği de devletin çocukları koruması gerekir.” dedi. Güllü öyle konuştu: Ayıp yok, unatacaksa devlet kanunları uygulamadı için utanacak. Utanacaksa fali  utanacak, bireylemi yerine getirdiği için. Mahalle baskısı diye düşünmeyin. Hiç tanımadığınız konu komşunun fikrinin ne der düşüncesini bir tarafa bırakın. Kendi evladınıza, ailenizden, kendinizden bir ferde sahip çıkın dışmalayın. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'nun acil yardım hattı var.   0 212 656 9696 dünyanın neresinde olursanız olun arayınimdada yetişecek bir ekip mutlaka vardır. 

 

Kaynak: http://m.kanalalanya.com/alanyahaber/?langPropID=1000000040286#.WK8Eu9r79iE.facebook

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN