Federasyon üyesi derneğimiz Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği Başkanının Afet Inan' a hakaret konusundaki açıklaması

 

Afet İnan'ın kurduğu dernekten sert açıklama: Bu ortamı yaratanların da...

Atatürk'e televizyon programında hakeret edilmesinin yankıları sürüyor... Kuruculuğunu 1953'te Afet İnanı'ın yaptığı, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği Genel Başkanı Avukat Ayça Akpek yazılı bir açıklama yaptı. Akpek açıklamada, "Bu kimselerle ilgili gözaltı kararlarını memnuniyet ile karşılamakla birlikte bu sözlerin söylenmesine yol açan ortamın hazırlanmasına katkı koyanların sorumluluğu da göz ardı edilmemelidir" ifadelerine yer verdi. Açıklama şöyle:

 Afet İnan'ın kurduğu dernekten sert açıklama: Bu ortamı yaratanların da...

 

"Kamuoyuna duyurulur

Birkaç gün önce TVNet isimli televizyon kanalında “Derin Tarih” isimli programda Mustafa Armağan ve kendisine tarihçi diyen bazı cahillerce Atatürk’e, Prof Afet İnan’a ve Atatürk’ün annesine hakaret edilmiştir. Bu kimselerin tarih bilgileri kendileri gibi sığdır.

1953’te derneğimizi kuran Prof Afet İnan Cumhuriyetimizin yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından biridir. Türk Tarih Kurumunun kurucularındandır. Cumhuriyet döneminin yeni tarih anlayışının temellerinin atılmasında ve kadın kimliğinin kurgulanmasında bir ideolog gibi hizmet etmiş bir cumhuriyet kadınıdır. Bu yönüyle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın çalışma arkadaşlarından biri olmuştur. Kadın haklarını ilgilendiren pek çok devrimin yapılmasında etkili olmuş bir aydındır.

Cumhuriyet gelişmişliği gösterişte ve biçimsellikte arayan değil; akla bilime ve insanlığa yatırım yapmanın önemini bilen başta Atatürk olmak üzere samimi devrimciler tarafından kurulmuştur. Bugün geldiğimiz noktada yüzyılın başında yapılanları anlamaktan aciz zavallı birtakım cahiller nefret kusmakta, nefret yaymaktadır. Çünkü varlıkları bu nefreti kusmalarına bağlıdır. Bildikleri tek dil bu aşağılık dilleridir. İnsanlığa akla bilime hiçbir katkısı olmayan bu cahillerin yetişmesine, yeşermesine, izin verenler de bu ortamı hazırlayanlar da onların işlediği nefret suçunun işbirlikçisi, suç ortağıdır.

Bu kimselerle ilgili gözaltı kararlarını memnuniyet ile karşılamakla birlikte bu sözlerin söylenmesine yol açan ortamın hazırlanmasına katkı koyanların sorumluluğu da göz ardı edilmemelidir.

Bizler hukuki süreci kararlıkla takip edeceğiz. Daha büyük bir kararlılıkla ise Atatürk ve kurucumuz Prof Afet İnan gibi Cumhuriyet devrimcilerini ve Cumhuriyet devrimlerini savunacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Av. Ayça Akpek (Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği Genel Başkanı)

 

Kaynak: http://www.gercekmuhabir.com/gundem/afet-inan-in-kurdugu-dernekten-sert-aciklama-bu-ortami-yaratanlarin-h54583.html

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN