Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) Yöneticisi Phumzile Mlambo-Ngcuka'nın Türkiye'de kadın insan hakları aktivistlerinin süregelen tutukluluk hali ile ilgili açıklaması

 

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) Yöneticisi Phumzile Mlambo-Ngcuka’nın Türkiye’de kadın insan hakları aktivistlerinin süregelen tutukluluk hali ile ilgili açıklaması 

 

Tarih: 18 Temmuz 2017

 

 

Büyükada’da insan hakları savunucuları için korunma ve dijital güvenlik ile ilgili bir eğitim atölyesine katıldıkları sırada gözaltına alınan ve halen tutuklu bulunan üst düzey sivil toplum önderlerinin ve kadın hakları savunucularının durumu ve birçoğunun karşı karşıya bulunduğu “terör örgütü adına suç işleme” iddiaları beni derinden kaygılandırıyor. Böylece bu hak savunucuları da, ülkede tutuklu ve hapiste bulunan çok sayıda toplumsal cinsiyet ve insan hakları savunucusu arasına katıldı. 

Hükümet, kanuna aykırılıkların soruşturulmasında, uluslararası insan hakları normlarına ve yargı süreci ilkelerine bağlı kalmalıdır. Bundan hareketle Türkiye Hükümeti’ne tüm tutuklu kadın hakları ve insan hakları aktivistlerini derhal serbest bırakması ve kadınların insan hakları savunucuları gibi toplumlarının iyiliği için çalışanlara destek sağlaması çağrısında bulunuyorum.

Türkiye’nin kadınların insan hakları ile ilgili çalışmalara geçmişte yaptığı katkılar arasında, 2030 Sürdürülebilir Gelişme Gündemi ve kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleyi amaçlayan “İstanbul Sözleşmesi” gibi uluslararası anlaşmalara verdiği önemli destek de yer almaktadır. 2012 yılında Kalkınmada Kadın Hakları Derneği (AWID) Konferansı’na ev sahipliği yapması daha önce ülkede kadınların daha yüksek bir ses ve etkisi olması yolunda umut verici bir işaret sunmuştu. Ancak son dönemde tanık olduğumuz gelişmeler bu olumlu uluslararası role zarar vermektedir.

 

Türkiye’deki kadın hareketi, Türkiye’de ve dünyada toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları mücadelesinin en ön saflarında yer almıştır. Kadın hareketinin çalışmaları, diğer sivil toplum aktivistleriyle birlikte, uzlaşma inşası, barış ve demokrasi için vazgeçilmez önemdedir ve bu çalışmalar sürdürülebilir gelişme sağlamanın ayrılmaz ve yaşamsal bir parçasını oluşturur. BM Kadın Birimi, nihayetinde hepimize fayda sağlayacak bu hedefler uğruna çalışan tüm insan hakları ve kadın hakları savunucuları ile dayanışma içindedir.Statement: Executive Director Phumzile Mlambo-Ngcuka on the continued detention of women human rights activists in Turkey

 

Date: 18 July 2017

 

I am deeply concerned at the continued detention of senior civil society leaders and women’s rights defenders in Turkey and the allegations that several face of ‘committing crime in the name of a terrorist organization …', after taking part in a training workshop on digital security and protection for human rights defenders on Büyükada Island. They join a growing multitude of gender equality and human rights advocates arrested and imprisoned in the country. 

In its investigation of wrongdoing, the Government must abide by international human rights norms and due process. I accordingly call on the Government of Turkey to immediately release the arrested women’s rights and human rights activists and to provide its support to those, like women’s human rights defenders, who work for the good of their societies.

Turkey’s previous history of commitment to women's human rights has included important support for international agreements such as the 2030 Agenda for Sustainable Development, and the “Istanbul Convention” on preventing and combating violence against women. Its hosting of key women's rights conferences such as the Association for Women's Rights in Development (AWID) Conference in 2012 previously signaled encouragement for women's greater voice and influence. Recent developments jeopardize this positive international role. 

The women’s movement in Turkey has been at the forefront of the struggle for gender equality and women’s rights in Turkey and in the world. Their work along with other civil society activists is crucial for consensus building, for peace and democracy, and is an integral and vital part of achieving sustainable development. UN Women stands in solidarity with all human rights and women’s rights defenders who continue to work towards these goals that ultimately benefit us all.

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN