AKP çocukların 'gelin' olmasında ısrarcı

 AKP, çocukların “gelin” olmasının önünü açan tasarıyı Meclis’e getirdi, kadın örgütleri “Bu bir kıyamettir, bu kıyametin kopmasına izin vermeyeceğiz” dedi

BURCU CANSU

Meclis'e sunulan Nüfus ve Vatandaşlık tasarısında yer alan hükümler ile müftülüklerde kılınacak nikahın yanı sıra çocuk istismarı, çocukların zorla evlendirilmesi ve tecavüz evliliklerinin de önü açılıyor. Kadın hareketi aktivisti ve Avukat Hülya Gülbahar, “AKP’nin kafasında bir program var bu programı adım adım tamamlıyor. Bu tasarı ile zorla çocuk evlilikleri ve çocuk istismarları, erkek çok eşliliği ve erkek çok eşliliğinden doğan çocuklar meselesi çözülüyor!” dedi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü de “Bu bir kıyamettir” dedi.

 

“Çocuk yaşta evlilik”ısrarından vazgeçmeyen AKP, nüfus ve vatandaşlık tasarısında yer alan “sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların nüfus bildirimi, nüfus müdürlüklerine sözlü beyan ile yapılır” hükmü ile resmen çocuk yaşta evliliğin, çocuk istismarının önünü açıyor.

Daha önce de “evlilik ve rıza yaşının 12’ye indirilmesi”, “çocuk tecavüzcülerine af” skandallarını hayata geçirmek isteyen AKP, kamuoyunun tepkisi üzerinde geri atmıştı. Israrından vazgeçmeyen AKP, geçen yıl çıkartmak zorunda kaldığı, küçük yaşta evliliğin cezalandırılmasına ilişkin yasal düzenlemeyi de bu hüküm ile bypass etti.

“Hastanede doğum frendi”
Kadın hareketi aktivisti ve Av. Hülya Gülbahar: 
“Çocuk zorla evlilikleri ve çocuk istismarları erkek çok eşliliği ve erkek çok eşliliğinden doğan çocuklar meselesi çözülüyor (!).

Hastanede doğum bir frendi. 
Evde doğum üzerine beyan ile nüfus kaydı hakkı getirilirse devletten kaçırılmak istenen istismar ve evlilik vakalarında kadınlar evde doğuma zorlanır. Hukuki problem ortadan kalktığında beyan üzerine kayıt yapılır. Küçük çocuk doğum yaptığında çocuk büyük ablanın üzerine kaydedilebilecek, evlilik dışı imam nikahlı ikinci ya da üçüncü eş doğum yaptığında resmi nikahlı birinci eşin üzerine kaydedilebilecek. 

AKP’nin kafasında bir program var bu program adım adım tamamlanıyor. AYM’nin geçtiğimiz yıl verdiği ‘medeni nikah olmaksızın dini nikah yapma yasağını iptal kararı’ bunun adımlardan birisiydi. O zaman da çocukları erken yaşta evlendirmeyi engellemek ve erkek çok eşliliğini engellemek için yasal bir fren kalmadı, demiştik. Evlilik yaşının 12’ye indirilmesi, çocuk tecavüzcülerine af vs. engellenmişti ama şimdi başka bir tasarı içinde yeniden meşrulaştırılıyor.”
“Kime diyet borcu ödüyorsunuz”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: 
“Bu tasarı, ‘erken yaşta evlilikler ve tecavüz evlilikleri’ dediğimiz evliliklerin üstünü kapatma operasyonudur. Evin reisi gidecek ‘evde doğum yapıldı’ diyecek, ne yaş sorun olacak ne de tecavüz... Yaşanan dramı kimseler bilmeyecek. Çocuğun cüzdanı verildikten sonra mülki amir emriyle aile hekimi denetim yapacakmış, doğumdan iki gün sonra taşınıldı diyelim neyi, kim araştırılacak. Cezalandırma ile ilgili bir düzenleme yok. 

Geçen yıl bir düzenleme ile erken yaşta evliliğin önlenmesi adına resmi nikahı olmadan dini nikah kıyan imamlar için kadın derneklerinin gayreti ve çabası nedeniyle bir cezai sistem getiren AKP, şimdi bunu kaldırıyor. O zaman erken yaşta evlilikleri önlemek istemiyorsunuz. Kime diyet borcu ödüyorsunuz?

Medeni Kanun’a bağlı kazanımlarımızı kaybediyoruz. Bu çerçeve içerisinde Medeni Hukuk’tan, şer-i hukuka geçtiğimizi görüyorum. Bu tasarı çocukların, kadınların kıyametidir. Eylemlerimiz olacak. Erken yaşta evliliklerini, tecavüzde failin görmezden gelinmesini, erken yaşta evlilik düğünlerinde altın takan kamu kuruluşlarını istemiyoruz demiştik, yine istemiyoruz. Bu kıyametin kopmasına izin vermeyeceğiz.”

 

“Çocuklarımıza kıyacaklar”
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aydoğan:

“Sözlü beyan, kız çocuklarının doğum yapmalarının takibini ortadan kaldıracak. Doğum bildirimi; veli, vasi, kayyım, bunların bulunmaması halinde çocuğun büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocuğu yanında bulunduranlar tarafından yapılacak.

Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı, son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işleniyor. MEB’in cinsel istismarı meşrulaştıran politikaları sonucu, 2017 yılının ilk yedi ayında 199 çocuğun cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. Eğitim Sen olarak, çocuklarımıza kıymalarına izin vermeyeceğiz.”

 

Kaynak: http://www.birgun.net/haber-detay/akp-cocuklarin-gelin-olmasinda-israrci-171977.html

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN