Canan Güllü'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açık mektup

 

Canan Güllü'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açık mektup

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik yapan kanun tasarısının TBMM 'ye sunulması konusunda kadınların kaygı ve itirazlarını paylaşmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdı. Mektubunda tasarıyı eleştiren Güllü, 'Öldürüldük şehirlerin sokaklarında, tecavüze uğradık kıyametimizdir demedik ancak açık ve net olarak bu tasarı bizim kıyametimizdir' dedi.

 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı metninin içeriğinde yer alan 'müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi'ne itiraz ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdı.  

Canan Güllü, Nüfus Hizmetleri Kanunu tasarısının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını evlilik yoluyla alacak kadınlarda aranan genel ahlak uygunluk kriteri, bu ülkenin kadınlarının tarihsel kazanımlarına vurulmaya çalışılan darbeder olduğunu ifade ederek 'Yasa tasarısında evde doğum yapıldığında kimlik almak için nüfus müdürlüklerine müracaat edildiğinde sadece beyan üzerine dahi kimlik verilebilmesinin önünün açılması çok vahimdir. Bu yasa tasarısı erken ve zorla evliliklerin, çocuk tecavüzlerinin, taciz ve istismarının ve imam nikâhlarının meşrulaştırılmasıdır. Evde doğum neticesi ve doğum sonrası gerekli sağlık hizmetlerini alamayacak binlerce kadın ve kız çocuğunun maruz kalacağı onlarca sağlık sorununun sebebidir. Buna izin veremeyiz.' dedi. 


Canan Güllü'den nüfus yasası değişikliğine tepki: Bu bir kıyamettir

 

 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü'nün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektup şöyle: 

Sayın Cumhurbaşkanı;

Bu batıla yönelişte “8 yaşındaki kız çocuğunun ayağı sandalyede otururken yere değdiğinde evlendir” diye fetva veren tarikat şeyhlerinin, yurtlarda toplu istismara uğrayan çocuklara suçlu muamelesi yaparak “bir kereden bir şey olmaz” açıklamasıyla faili koruyan ve kadına tecavüz edildiğinde “kürtaj yapılacağına anne ölsün biz bebeğe bakarız” diyebilen siyasetçilerin, cinsiyet eşitliğine inanmadığını ısrarla tekrarlayan siyasi iktidarın suçu vardır.

Öldürüldük şehirlerin sokaklarında, tecavüze uğradık otobüslerinde, tekme yedik parklarında, metrolarında ve otobüslerinde, yine dağa kaldırıldık İstanbul’un en işlek sokaklarında ama kıyametimizdir demedik. Var olan yasaları uygulamayan yargı mensuplarına seslendik hatalarını anlamaları için. 
Açık ve net olarak bu tasarı bizim kıyametimizdir. Bu tasarının yasalaşması ile mağdur edilecek tek bir kadın ya da kız çocuğunun varlığı bu ülkenin kıyametidir. Bireyini korumayan devlet vatandaş için yok hükmündedir ve yok hükmünde olmak kıyamettir. Devlet mağduru terk etmemeli, yeni mağdurlara kıyamet yaşatmamalıdır.

Bu coğrafyanın kadınları olarak geleceğimizi karartan yasa tasarısının her ne şekil olursa olsun çıkmaması için elimizden geleni yapacağımızı tekrar kamuoyuna haykırıyoruz. Bu konudaki haklı talebimizin kamuoyu ve nezdinizde değer bulacağı inancındayız.
Saygılarımla' 

 

 

Kaynak: https://www.cnnturk.com/turkiye/canan-gulluden-cumhurbaskani-erdogana-acik-mektup

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN