'Ne giydiğime kimse karışamaz'

  

 

ÇİĞDEM YILMAZ - İstanbul

İstanbul’da önceki gün Kadıköy’de binden fazla kadının ‘Kıyafetime karışma’ eylemi yapmasından saatler sonra Maçka Parkı’nda arkadaşlarıyla oturan 24 yaşındaki Çağla Köse adlı kadının kıyafeti nedeniyle taciz edildiği ortaya çıktı. Güvenlik görevlilerinin uygunsuz giyindiği gerekçesiyle kadını uyarması sonrası ortam gerilirken, güvenlikçiler parka polis çağırdı. Parktakilerin tepkisini çeken müdahale kameralara da yansıdı.

 

Çağla Köse yaşadıklarını Milliyet’e anlattı: “Gün boyu Maçka Parkı’ndaydım ve üzerimde krem rengi bir elbise vardı. Sütyen takmamıştım ama kıyafetimden dolayı kimsenin bakışlarında bir rahatsızlık hissetmedim. Birilerini rahatsız ettiğimi de düşünmüyorum. Tuvaletlerin olduğu yere gittiğimde bir güvenlik görevlisi yanıma gelip; ‘Senin bu şekilde buraya girmene izin veremem. Bu şekilde giyinemezsin burası kamuya açık bir yer’ dedi. Bunları söylerken üslubu da kabaydı. Bu sözleri duyunca şok yaşadım ve sadece, ‘Sen de kimsin, bana karışamazsın’ diyebildim. O sırada arkamızda bulunan bir genç konuşmalarımıza şahit oldu ve o da tepki gösterdi. Adam müdahale edenlere ‘Tecavüze uğradığında sen mi gelip kurtaracaksın’ dedi.

Bu sözlerin üzerine çevredekiler görevliye epey tepki gösterdi. Ortam bir şekilde sakinleşti ve bulunduğumuz yere dönüp oturmaya devam ettik.
2 saat sonra ise yanımıza polis geldi.”

‘Şikâyetçi olacağım’

Konuyla ilgili savcılığa başvuracağını belirten Çağla Köse, “Egolu bir çalışan yüzünden psikolojim alt üst oldu. Adam resmen bana iftira attı. Görevini yapmak yerine, benim ne giyip, giymediğimi incelemiş. Diğer taraftan bizim oturduğumuz yerde aile bile yoktu. Benim ne giydiğime kimse karışmaz, bu onun görevi değil” dedi.

‘Görevini yapmış’

Konuyla ilgili Maçka Parkı’nın güvenlik amiri ise genç kadını parktaki 3-4 ailenin şikayet ettiğini savundu; “Şikayetin üzerine çalışan arkadaşımız da transparan giyen arkadaşın yanına gidip, kıyafetlerine çeki düzen vermesi konusunda uyarıda bulunmuş. Karşı taraf, uyaran arkadaşımıza fiziksel ve sözlü tacizde bulunmuş ve çevredeki 3-4 kişilik grup birden 40-50 kişi olmuş. Güvenlik arkadaşlarımız da polisi aramışlar. Çalışan arkadaşlarımızın kimsenin kıyafetine karıştığı ve parktan birini çıkarması söz konusu değil. Arkadaşımız sadece görevini yapmış.”

‘Cezasızlık önünü açıyor’

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, yaşanan olayla ilgili şunları söyledi: “Daha dün binlerce kadın ‘Kıyafetime karışma’ demek için eylem yaptı. Aynı saatlerde başka bir yerde bir kadın arkadaşımıza giydiği kıyafet yüzünden müdahale edildiğini duyuyoruz. Bu yaşananlar ne yazık ki ilk de değil. Bizler bu durumların azalması, bitmesi yönünde, elimizden geldiğince çaba göstermeye çalışıyoruz. Fakat cezasızlık, sessizlik, alınamayan önlemler bunların önünü açıyor. Birilerinin yaşam tarzına karışılmaması yönünde, devlet yetkililerin gerek basın yoluyla gerekse sosyal medya yoluyla bu gibi müdahalelerin yanlış olduğunu söylemesi gerekiyor.”

‘Kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu dün Çağla Köse’nin Maçka Parkı’nda kıyafetinden dolayı müdahele edildiği yerde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Çağla Köse, CHP Milletvekili Selina Doğan ve çok sayıda kadın katıldı. Maçka Parkı’nda ‘Kıyafetime şortuma, hayatıma karışma’ sloganları atan kadınlar, “Direne direne birçok kazanım elde ettik. Bu kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Buradaki güvenliğin işi sadece buradaki güvenliği sağlamak. Kimsenin hayatına karışamaz. Buradaki güvenliğin de diğer tüm erkeklerin de kimsenin kıyafetine karışma hakkı yok” dediler.

 

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/-ne-giydigime-kimse-karisamaz--gundem-2493775/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN