Mecliste ensest için soru önergesi

 AK Partili Külünk, Murat Başoğlu'nun yeğeniyle yaşadığı iddia edilen ensest ilişki olayından sonra soruşturma açılmasını önerdi. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'hayasızca hareketlerde bulunmak' suçlamalarıyla soruşturma başlatılmıştı.

ensest-ic

DUVAR – AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk,  TBMM Başkanlığı’na verilen yasa teklifinde, Türk Ceza Kanunu’nda değişik yapılması önerilerek, 104’ncu maddesine “Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, on sekiz yaşını doldurmuş üstsoy ve altsoy hısımı, kardeşi, amcası, dayısı, halası, teyzesi veya yeğeni ile cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet aranmaksınız sekiz yıldan on iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünün konulması istendi. Yasa önerisinde, diğer ensest ilişkilerle ilgili ceza arttırımı istenmedi. Teklifin gerekçesinde ise şöyle denildi:

“Yakın akraba olan kişiler arasında yaşanan hısım ile cinsel ilişki olarak tanımlanan ve yaygın kullanımı ile ensest ilişkinin, Türk Ceza Kanunu’nda yer almadığı, suç olarak tanımlanmadığı ve cezasının kesin olarak belirtilmediği yeniden gündeme gelmiştir.

CEZASIZ ENSEST

Bu tatsız ve rahatsız edici gündem sebebiyle ilgili savcı ‘hayasızca hareketlerde bulunmak’ suçumdan soruşturma açabilmiş ve kamu vicdanına su sermiştir. Ancak bu ve benzeri suçların aile kurumuna zarar vermekte, toplumsal güven iklimini olumsuz etkilemekte ve hukuk devleti otoritesinin yetersiz kaldığı duygusunu oluşturmaktadır.”

Medayaradar’ın haberine göre, Televizyoncu Murat Başoğlu hakkında yeğeniyle ensest ilişki yaşadığı iddiasıyla Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘hayasızca hareketlerde bulunmak’ suçlamalarıyla soruşturma başlatılmıştı. Bu durum mecliste tartışmalara yol açtı.

 

Kaynak: http://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2017/09/08/mecliste-ensest-onerisi/

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN