Cinsiyet eşitliği müfredata eklenmeli

 TÜKD Antalya Şubesi tarafından düzenlenen ’İstanbul Sözleşmesi’ne Sahip Çıkalım’ konulu panele katılan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyon Başkanı Canan Güllü, Uluslararası İstanbul sözleşmesi gibi cinsiyet eşitliği dersinin de MEB müfredatına eklenmesi yünündeki maddesinin de işlevsel hale getirilmesi gerekli’’dedi.

Cinsiyet eşitliği müfredata eklenmeli

Cinsiyet eşitliği müfredata eklenmeli

TÜKD Antalya Şubesi tarafından düzenlenen ’İstanbul Sözleşmesi’ne Sahip Çıkalım’ konulu panele katılan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyon Başkanı Canan Güllü, Uluslararası İstanbul sözleşmesi gibi cinsiyet eşitliği dersinin de MEB müfredatına eklenmesi yünündeki maddesinin de işlevsel hale getirilmesi gerekli’’dedi.

 

 

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Antalya Şubesi tarafından Akdeniz Üniversitesi(AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Dayanışma Günü nedeniyle ’İstanbul Sözleşmesi’ne Sahip Çıkalım’ konulu panel düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü TÜKD Antalya Şube Başkanı Ayla Yüksel’in yaptığı panele Kadın Dernekleri Federasyon Başkanı Canan Güllü, Profesör Doktor Fulya Sarvan, Avukat Eylem Has konuşmacı olarak katıldı. Panele ayrıca Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Nilüfer Deveci, CHP Muratpaşa ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Songül Başkaya, çeşitli sivil toplum kuruluşları(STK) temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

 

YAPTIĞIMIZ HER İŞ KADIN SORUNLARINA DOKUNUYOR

Akdeniz Üniversitesi(AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Dayanışma Günü nedeniyle ’İstanbul Sözleşmesi’ne Sahip Çıkalım’ konulu panelde kısa bir konuşma yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ‘’Toplumsal, ekonomik ve sosyal yaşamda yaptığınız her iş kadın sorunları başlığına dokunuyor. Bunu iyi bir şey olarak söylemiyorum. 3 tane Kadın Dayanışma Merkezimiz var. 2 tane komşu evimiz var. Orada da benzeri hizmetler veriliyor. 24 saat Turunç Masa üzerinden koordine olan açık kapı sistemimiz var. Kadınlarımızın sıkıştığında arayabileceği bir noktayız. Al Yazmalım Projemiz var” diye konuştu.

 

HÜKÜMET, TECAVİZ KİTİ PAHALI DİYE ALMIYOR

Kadın Dernekleri Federasyon Başkanı Canan Güllü, Panelde İstanbul Sözleşmesi’nin tanımı konusunda örnek vererek bilgiler verdi. Güllü,’’ 1 Ağustos 2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi gereği müfredata, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dersi eklenecekti. Bunun yerine müfredata, annesi öldüğünde kızıyla evlenmek isteyen baba yardımcı kitapları eklendi Uluslararası İstanbul sözleşmesi gibi Toplumsal cinsiyet eşitliğinin de ders olarak MEB müfredatına eklenmesi yünündeki maddesinin de işlevsel hale getirilmesinin altını önemle çiziyorum.” dedi. 5 yaşında bir çocuğun tacize uğradıktan sonra tacizi yapan şahısın serbest bırakıldığını belirten Güllü, “Yargı 5 yaşındaki ya da 9 yaşındaki çocuğun tecavüz davasına ‘Rızası vardı’ diyor. ‘Bir defadan bir şey olmaz’ diyen bakanlarımız var. Bu bir gaflettir ancak istismarların ardı arkası kesilmiyor” şeklinde konuştu. Bu ülkede tecavüze uğradıktan sonra malzemelerin korunacağı, DNA’nın teşhis edileceği tecavüz kitini fiyatı pahalı diye Adalet Bakanlığı’nın almadığını söyleyen Güllü, “Dolayısıyla ilk anda tecavüze uğrayan vatandaşın bir bardak su içmemesi gerektiğini söyleyebilecek Allah’ın kulu varsa, o vatandaş kurtulmuş oluyor. Yoksa vay halinize” dedi.

 

YENİ BİR ŞİDDET YASASI YAPMAYA GEREK YOK!

İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlara her açıdan şiddetin önlenmesini öngördüğünü belirten Güllü,’’ Aslında sözleşme incelendiğinde kadına karşı şiddet konusunda ülke topraklarında meydana gelecek her vaka için sonsuz korumayı taahhüt etmişken ülkemizde basit darp içselleşmeyen bu yasa nedeniyle basit darp şekli ile davasının açılmasına ve açılan maddenin de tutuklamaya yer olmayan bir madde olmuştur. Failin serbest kalmasına kızmamak elde değil. Yeni bir şiddet yasası yapmaya gerek yok. Yasaların uygulayıcıları sadece yargı da değil kolluk kuvvetleri açısından da bilinçlendirilmeleri gerekiyor’’dedi. DENİZ TOPKAYA

 

 

Kaynak: http://www.akdenizgercek.com.tr/haber/17460-cinsiyet-esitligi-mufredata-eklenmeli

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN