Kız İmam Hatip Lisesi'nde konuşan müftü, çocuk yaşta evlilikleri savundu

 

Kız İmam Hatip Lisesi'nde konuşan müftü, çocuk yaşta evlilikleri savundu

Hatay Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Narlıca Hz. Ayşe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde velilere yönelik verdiği konferansta, İslam’a göre, çocukların anne ve babaları üzerinde bazı hakları olduğunu söyleyerek, bunlardan birinin de çocuğun ergenlik çağına eriştiğinde babası tarafından evlendirilmesi olduğunu söyledi. Kavillioğlu kız çocuklarının 9-15 yaş arasında evlendirilebileceğini savundu. "Müftülere verilen nikah yetkisini hatırlatarak, yetki alan zat, '18 yaş altı mubahtır' diyor" ifadesini kullanarak, laiklik ilkesini hatırlatan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Kallavioğlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. 

Birgün'ün Antakya gazetesinden aktardığı habere göre, Müftü Kavillioğlu, İslam’a göre çocukların anne ve babaları üzerinde, "Güzel bir isim koymak", "İyi bir eğitim ve terbiye vermek", "Çocuklara güzel davranmak" ve "Evlilik çağına geldiğinde evlendirmek" gibi bir takım hakları olduğunu söyledi.

 

 

Kavillioğlu, çocuğun evlilik çağı ile ilgili olarak, “Çocuğun, babası üzerindeki haklarından biri de, buluğ çağına erişince çocuğunu evlendirmesidir. Hem Kur’an-ı Kerim hem de Hz. Peygamber (s.a.v), gençlerin ve yetimlerin buluğ çağına erince evlendirilmelerini emretmektedir” açıklamasında bulundu.

 

 

Kavillioğlu, "Buluğ çağı, İslâm âlimlerinin çoğunluğuna göre kızlarda 9-15, erkeklerde 12-15 yaşları arası olarak belirlenmiştir. Yalnız İmam-ı Azam Hazretleri, buluğ çağının sonu olarak kızlarda 17, erkeklerde ise 18 yaşını kabul eder” diyerek çocuk evliliklerine destek çıktı.

Canan Güllüoğlu: 'Suç duyurusunda bulunacağız'

Konuyu değerlendiren ve Cnnturk. com'a açıklamada bulunan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, müftü hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. Güllüoğlu, şunları söyledi:

"Bir taraftan Başbakan Yardımcısının sözleri Diyanet'in fetvaları nedeniyle anayasanın bağlayıcı olamayacağı öte taraftan 'boş ol' fetvaları ve Hatay Müftüsü ve ikinci eş sitesi... Neler oluyor bu ülkede? Dönüşüm yapmak adına şartlar mı sorgulanıyor? Laiklik rafa mı kaldırılıyor? Düşünsenize, Anayasasında 'laiklik' denilen bir ülkede, erken evlilkler önlensin diye Diyanet'e resmi nikah yetkisini veriyoruz ama yetki alan zat, '18 yaş altı mubahtır' diyor. Görevden alınması ve sorgulanması talebimiz hakkında suç duyurusunda bulunacağız."

 

 

Kaynak: https://www.cnnturk.com/turkiye/kiz-imam-hatip-lisesinde-konusan-muftu-cocuk-yasta-evlilikleri-savundu

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN