Canan Güllü: Kadın ve çocuklar için ses çıkarmaya devam edeceğiz

 

Canan Güllü: Kadın ve çocuklar için ses çıkarmaya devam edeceğiz

  •  13:33 20 OCAK 2018
  • GÜNCEL

 

HABER MERKEZİ -  Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, 115 çocuğun cinsel istismara maruz bırakılması sonucunda gebe bırakılmasına yol açan tüm sorumluların açığa çıkarılmasını istedi. Canan, "OHAL dahil hiçbir kısıtlama, kadınların ve çocukların sesinin kısılması için kullanılamaz. Ses çıkarmaya devam edeceğiz" dedi. 
 
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, İstanbul'da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 115 çocuğun cinsel istismara maruz bırakılması sonucunda gebe bırakılmasına ilişkin yazılı açıklama yayınladı.   Çocukların maruz bırakıldığı istismarın gizlenmeye çalışıldığına ve alınan önlemlerin ise göstermelik olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Öyle ki, kadınları, çocukları ve mültecileri savunmasız bırakıp en kırılgan gruba hapseden hükümetin kadın, çocuk ve mülteci konusunda, plansız ve sistemsiz politikaları bu korkunç istismara zemin hazırlamıştır" diye belirtildi. 
 
Açıklamada, Aile ve sosyal politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a  şu sorular yöneltildi: 
 
*Kamuoyuna sıklıkla yansıyan, aralarında Suriyeli kız çocuklarının da bulunduğu, çocukların zorla evlendirildiği,  cinsel istismara ve tecavüze uğradıklarına ilişkin vakalarla ilgili olarak bakanlıklarınız ne gibi derinlemesine çalışmalar yapmakta, çocukları koruyucu ne gibi önlemler almaktadır? 
 
*Bu konuya ilişkin, olayın üzerinin örtülmeyeceğine, görevini ihmal eden kamu çalışanları ile ilgili gerekli yasal yaptırımların yerine getirileceğine dair bakanlıkların kamuoyuna bir güvence vermesi söz konusu olacak mıdır?"
 
Açıklamanın devamında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün "cinsel istismar" önergesini savunduğu ve "küçüğün rızası" gibi tanımalar kullandığı hatırlatıldı. Açıklamada şu sözlere yer verildi: "Kız çocuğunu cinsel istismardan yargılanan babaya tutuksuz yargılama kararı vererek çocuğu aynı evde babasıyla yaşamaya mecbur eden hakimden, karakolda aile içi şiddet mağduru kadını eşiyle barışmaya ikna etmeye çalışan polis memuruna kadar herkes bizi bu ülkede çocuklara yönelik cinsel istismar ve kadına şiddetin günlük haber sayıldığı bir noktaya getirmiş olmaktan dolayı suçludur."
 
'Uluslararası kamuoyu ile paylaşıyoruz'
 
Türkiye'nin de imza attığı İstanbul Sözleşmesi'nin hatırlatıldığı açıklamada, "Bu vakada ihmali bulunan tüm kamu görevlileri hakkında resmi şikayette bulunacağımızı, konudan mesul bakanlıkların görevlerini yerine getirip getirmediklerini izleyerek süreci ulusal ve uluslararası kamuoyu ile paylaşacağımızı ve olayın ortaya çıkmasını sağlayan hastane görevlisi arkadaşımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna ilan ediyoruz" diye kaydedildi.
 
Açıklamada son olarak, "6'ncı kez uzatılan ve bu süreçte OHAL dâhil hiçbir kısıtlama bu ülkede kadınların ve çocukların sesinin kısılması için kullanılamaz. Ses çıkarmaya devam edeceğiz" denildi. 
 
 
 
 
Kaynak: http://jinnews.com.tr/news/content/view/74509

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN