Ensest Kamuoyuna Duyuru

 
12 EYLÜL 2012 tarihinde Habertürk televizyonu haber hattı programında kürtaj konusunda tartışma sürerken eski banklarımızdan İmren Aykut ‘un Güneydoğu bölgesinde ensest yaygın cümlesi programda gergin anlar yaşanmasına sebep olmuştur.
Federasyonumuzun ülkemizin konuşmaktan kaçındığı kanayan yarası ve insanlık ayıbı konusunda Türkiye Ensest Atlası çıkarma çalışmaları olduğu için konuya müdahil olma ve kamuoyunu bilgilendirme gereğini hissettik.
Öncelikle bilinmelikli ülkemizde tüm iller bazında yapılmış ve sayısal bir rakamı ortaya koyan ensest çalışması yoktur. Bu nedenle şu il yada bölgede daha çoktur diyebilmek durumunda değiliz. Bu nedenle sayın İmren AYKUT un bu konuda söylediği sözü yerinde bulmuyoruz.
Söylentiler ve duyumlar üzerine söylem geliştirmek hele böylesi bir konuda büyük yanlışlık olur. Son iki yıldır çalışmalar yaptığımız iller ve bize ulaşan veriler üzerinden elde ettiğimiz sonuçlar elimizde olmasına rağmen tüm ülke genelinde yapmaya çalıştığımız çalışmayı henüz tamamlamamış olmamızdan dolayı zaman zaman basından arkadaşların istemlerine bile ayrımcılık yaratır düşüncesiyle cevaz vermiyor ve il adı açıklamıyoruz.
Bu nedenle Güneydoğuda ensest yaygın sözünün en azından rakamlarla tespit edilmediği sürece geçersiz bir söz olduğunun bilinmesini istiyoruz.
Yeri gelmişken ülkeyi bölgeden ziyade iller bazında incelemeye çalıştığımız ve sonuçlanması halinde kamuoyu ile paylaşmayı görev bildiğimiz çalışmamız devam ederken devlet önlemlerinin alınması adına çözüm önerilerimizin hayata geçirilme çabalarının da devam ettiğini belirtmek isteriz.
Yine aynı programda Sn . Zeynep Karahan Uslu tarafından sarf edilen tecavüz bebeğine devlet bakar sözünü de olaya uzaktan bakan ve tecavüz gerçeğini bilmekten uzak bir görüş olarak algıladığımızı ifade etmek isteriz.
Saygılarımızla.
Canan GÜLLÜ
 

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN