Erdoğan, cinsel istismar ile 'zina'yı bir tuttu: 'Fırsat'ı kaçırmadı

 Erdoğan, istismar konusuna ‘zina’yı da kattı. Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Güllü, Erdoğan’a tepki göstererek, “Çok yanlış bilgilerle donanımlılar” diye konuştu

Cinsel istismar vakalarının artmasının ardından toplumsal tepkiler her geçen gün büyüyor. Artan tepkiler üzerine daha önce reddettiği komisyonu kurma kararı alan AKP ile ortağı MHP’nin istismarlara karşı ‘önlem söylemleri’ tartışmaya yol açtı.

Meclis’teki grup toplantısında ‘İdam önerisi’ ile sahne alan MHP Lideri Bahçeli’nin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘düzenleme yapılacağını’ söyledi. “İstismar sözü ile ifade ediliyorsa da çocuklara yönelik bu alçaklık istismar değil, alenen izmihlaldir, toplumumuzu çöküşe götürecek dinamittir, alçaklıktır. Göz yumamayız” diyen Erdoğan, konuyu Bakanlar Kurulu’nda ele aldıklarını söyledi.

‘Çözüme kavuşturacağız’
Altı bakanın bir komisyon kurarak çalışmalara başladığını ve hem yasal boşlukların giderilmesi hem de bilincin artırılması için çalışma başlattıklarını kaydeden AKP’li Cumhurbaşkanı, “Bu tür suçlara verilen cezaların ve infazının da hissiyatımıza uygun olması gerekir. İnşallah en kısa sürede bu meseleyi hem inancımızın gerekleriyle hem milletimizin değerleri ve beklentileriyle mütenasip bir şekilde çözüme kavuşturacağız” diye konuştu.

Topu CHP’ye attı
Grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Bahçeli’nin idam talebi için “Ana muhalefetin de buna destek vermesi gerekir” dedi. Topu CHP’ye atan Erdoğan, cinsel istismar ile birlikte ‘zina konusu’nun da ele alınması gerektiğini söyledi: “Hatta bu kapsamın dışında zina konusunun da yeniden ele alınmasının çok çok isabetli olacağı düşüncesindeyim. Çünkü bu toplumun manevi değerler noktasında farklı bir konum var. Biz AB sürecinde, bu bir özeleştiridir, onu söylemek zorundayım, bu konuda bir yanlışımız oldu ki zina ile ilgili düzenlemeyi de yapmak suretiyle bu tacizler vesaire bunları belki de aynı kapsam içerisinde değerlendirmemiz lazım. Bu, Türkiye’nin bir defa batı ülkelerinin birçoğundan farklı bir konumda olduğunu gündeme getirmesi bakımından önemli.”

Kimyasal hadım yeniden gündemde
Öte yandan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı aldığı kimyasal hadım yönetmeliğini “Birkaç gün içinde yürürlüğe koyma hususunda iradeleri olduğunu” açıkladı. Bakan Gül, “Mahkeme kararıyla, infaz süresince, kimyasallarla cinsel isteği azaltma ve ortadan kaldırma konusunu birkaç gün içinde yürürlüğe koyma hususunda irademiz var” şeklinde konuştu.

Erdoğan ve Gül’ün söylemlerinin ardından konuya ilişkin Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, BirGün’e konuştu: “Zina ile istismarı buluşturmaları bir kere gerçekten çok yanlış bilgilerle donanımlı olduklarını gösteriyor. Zina ayrı konudur, istismar ayrı konudur. Kadının kendi tercihi ile yapılabilen ilişkinin önünü kesmek amaç. Tecavüz önergelerini Meclis’e getirip, müftülere nikah yetkisi vermelerinin çıkış yolu da bu: Zinayı önleyebilmek.”

2016’da 40 bin 264 cinsel istismar
2016’daki adli tıp raporlarına göre; 40 bin 264 cinsel istismarın yargıya intikal ettiğini hatırlatan Güllü, şöyle devam etti: “Bunun 13 binine ceza verilmiş, 27 bini ise serbest bırakılmış. Yani yüzde 40’a, insan haklarına aykırı olan kimyasal kastrasyon uygulayacaksınız. Peki, geriye kalanları ne yapacaksınız?”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Eğer meseleyi kökten halletmek istiyorlarsa eğitim var. Vakaların yargıya intikal etmeleri sağlanır. Okullarda eğitimler verilir. Çocuklarını korkusuz yetiştirecek ebeveynler yaratırsınız. Bunun yanı sıra STK’ların sahada edindiklerini, yasaya uygun şekilde irdelersiniz. Yasaları uygulayacak savcıların, hâkimlerin zihniyetlerini değiştirir, dönüştürürsünüz. Kendisine tecavüz etmeye yeltenmiş babayla, kız çocuğunu aynı eve hapsetmeyecek kararların daim olmasını sağlarsınız. Ama bunların hiçbirini yapmayıp, kimyasal kastrasyon yapacaksınız. Peki, ihbar olmazsa, olay yargıya intikal etmezse ne olacak? Sonuç hedefli çalışmalardan bıktık artık. İstismarın nedenlerini, yaratanlarını ve önleyici tedbirleri konuşmanın zamanı artık.”

***

2016’da yürürlüğe girdi 2017’de yürütme durduruldu

Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlarda Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi ve Diğer Yükümlülükler Hakkında Yönetmelik, 26 Şubat 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yönetmeliğin 7.maddesi, cinsel suçlardan hüküm giyen bir kişi için cezaevinde bulunduğu veya koşullu serbest kaldığı sürede cinsel isteği azaltıcı tıbbi tedavi uygulanabilmesini öngörüyordu. Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), yönetmeliğe ilişkin ‘yürütmenin durdurulması’ talebiyle dava açmıştı. Dosyayı inceleyen Danıştay 10. Dairesi, geçen yıl ağustosta 7/1. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına oy çokluğuyla karar vermişti.

 

 

 

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/erdogan-cinsel-istismar-ile-zina-yi-bir-tuttu-firsat-i-kacirmadi-205195.html

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN