Erkek Şiddeti Mayıs 2018

 

Erkekler Mayıs’ta 25 kadını ve dört kadının babasını, birinin kocasını, birinin de 15 yaşındaki oğlunu öldürdü; en az 4 kadına tecavüz etti, 51 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı, 14 kadını taciz etti, 53 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 44 kadını yaraladı.

25 kadın cinayetinin yanısıra;

* 2017’de Mersin ve Diyarbakır’da öldürülen üç kadının failleri belirlendi. Mersin’de öldürülen kadın ve kızının, kadının sevgilisi tarafından “namus” bahanesiyle öldürüldüğü; Diyarbakır’da öldürülen 18 yaşındaki kadının ise dini nikahlı kocası ve ağabeyi tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

* Ağrı, Muğla ve Mersin’de üç kadının intihar ettiği iddia edildi. Kadınlardan biri dini nikahla evlendirilmiş, 18 yaşında ve hamileydi. Ayrıca Ağrı’da bir kadın intihara teşebbüs etti.

* Edirne'de Meriç nehrinde 30 yaşlarında hamile bir kadın ve 8-10 yaşlarında bir kız çocuğuna ait iki ceset ve Konya’da sulama kanalında bir kadının cesedi bulundu.

Erkekler 2018’in beş ayında en az 97 kadın ve yedi çocuk öldürdü; 30 kadına tecavüz etti; 89 kadını taciz etti; 280 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı; 177 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 185 kadını yaraladı.

1 Mayıs

Cinayet

* İstanbul'da polis memuru B.T., yeni boşandığı karısı İmran Kandemir'i (27) tabancayla öldürdü. B.T., boşanmalarından birkaç gün sonra eski karısının intihar ettiği yönünde polise ihbarda bulundu. Cinayeti reddeden B.T. adli kontrolle serbest bırakıldıktan bir süre sonra tutuklandı. (Bu cinayet 10 Nisan'da işlendi, erkeğin tutuklanmasıyla basına yansıdı)

2 Mayıs

Şiddet/Yaralama

* Aksaray'da bir erkek F.Y.'yi (61) darp etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

* Isparta'da bir erkek, sevgilisi olduğu öne sürülen kadını sokakta darp etti. Çevredekiler olayı cep telefonlarıyla görüntüleri, erkeği darp etti. Olay yerine gelen polis erkeği gözaltına aldı.

* İzmir'de E.K. (62), kızı M.A.K.'yi (29) evde darp etti. M.A.K., E.K.'nin kendisine 9 yıldır tecavüz ettiği gerekçesiyle şikayetçi oldu. E.K.'nin 6 ay önce genç bir kadını otobüste taciz ettiği, bir süre tutuklu aldığı ifade edildi. Gözaltına alınan ve suçlamaları reddeden erkek tutuklandı.

* Düzce'de M.K., kullandığı araçla tanıdığı G.B.'nin kullandığı aracın önü kesti, aracı durdurmayan kadının kaza yapmasını sağladı. Araçtaki dört kadın ve bir bebek hafif yaralandı. G.B., erkekten şikayetçi oldu.

3 Mayıs

Tecavüz

* Antalya'da devlet memuru A.G., evine gelen ev eksenli temizlik işçisi Kazakistanlı kadına tecavüz etti. Kadının şikayeti üzerine tutuklanan A.G. ilk duruşmada tahliye edildi. A.G.'nin aynı zamanda bir sendikanın kadın kolu sekteri olduğu, olayın duyulmasının ardından 20 üyenin sendikadan istifa ettiği iddia edildi, bu iddia sendika başkanı tarafından yalanlandı. A.G. çalıştığı kurum tarafından açığa alındı. (Olayın ne zaman yaşandığı basına yansımadı.)

Şiddet/Yaralama

* Aksaray'da bir erkek karısını darp etti. Kadın erkekten şikayetçi oldu, erkek gözaltına alındı.

4 Mayıs

Şiddet/Yaralama

* Isparta'da bir erkek, bir restoranın önünde dışarı çağırdığı kadını darp etti. Erkeğe çevredekiler müdahale etti, erkek gözaltına alındı.

Tecavüz

* Kocaeli'de İ.A. (25), 19 yaşındaki sevgilisine buluştukları okul bahçesinde tecavüz etmeye çalıştı. Direnen kadın kaçtı ve erkekten şikayetçi oldu. İ.A. tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Adana'da bir erkek, erken yaşta evlenen gelini N.Ç.'yi (17) darp etti. N.Ç., yaralı halde gittiği polis merkezinde erkekten şikayetçi oldu.

5 Mayıs

Cinayet

* İstanbul'da askerden izinli çıkan M.S. (21) evinin yakınında Nurhan Doğan'ı (20) sokakta tabancayla öldürdü. Cinayetten sonra intihara teşebbüs eden erkek ağır yaralandı. (Fail ile kadının yanıklık derecesi haberlere yansımadı)  

Seks İşçiliğine Zorlama

* Adana'da 16'sı erkek 18 kişi, Gürcistan uyruklu N.V. (23), N.O. (26) ve O.S.'ye (26) tehdit ederek alıkoydukları evde zorla seks işçiliği yaptırdı. Kadınların evlenme vaadiyle erkekler tarafından Türkiye'ye çağırıldıkları ve ülkelerine geri dönmek istedikleri zaman öldürülmekle tehdit edildikleri ifade edildi. Gözaltına alınan 18 kişi tutuklandı.  

6 Mayıs

Cinayet

* Bursa'da cezaevinden izinli çıkan M.H.A. (34) karısı Çiğdem Alpaslan'ı kıskandığı için evinin balkonunda bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı. M.H.A.'nın 2013 yılında bir erkeği öldürdüğü için hüküm giydiği, cezaevinden beş gün izin aldığı ifade edildi.

Çocuk istismarı

* Antalya'da bir plajda bir erkek, tanımadığı 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Kızın çığlık atması üzerine erkek, güvenlik görevlileri tarafından yakalandı.

Seks İşçiliğine Zorlama

* Antalya'da beşi kamu görevlisi olan 12 erkek, Türkiyeli olmayan 20 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. 21 erkek gözaltına alındı.

7 Mayıs

Şiddet/Yaralama

* Aksaray'da bir erkek karısı C.A.'yı (29) evde darp etti.

Çocuk İstismarı

* İstanbul'da bir lise müdürü H.B., yaşları 18'den küçük yedi öğrenci kız çocuğuna farklı zamanlarda cinsel istismarda bulundu. Olay, çocukların rehber öğretmene istismarı anlatmasıyla ortaya çıktı. Hakkında ‘birden fazla çocuğa karşı cinsel istismar' ve 'birden fazla çocuğa karşı cinsel taciz' suçları kapsamında ceza istendi. Dava İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (Olayın yaşandığı tarihler basına yansımadı)

8 Mayıs

Şiddet/Yaralama

* Adana'da B.H. (23) sevgilisi F.B.A.'yı (21) kıskandığı için gece boyunca işkence etti. Komşularının ihbarı üzerine gözaltına alınan ve serbest bırakılın B.H. Savcılığın itirazı üzerine tutuklandı. Hayatta kalan F.B.A yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

* Bursa'da T.Ö. (17) sevgilisi Z.Y.'yi (17) göğsünden bıçaklayarak ağır yaraladı. Erkek aynı bıçakla kendini yaraladı.  Z.Y.'nin hayati tehlikesi devam ediyor, T.Ö. hafif yaralı.

* Muğla'da A.K., ağabeyi K.K. ve yengesi Ü.K. ile birlikte yürüme engelli komşusu M.A.'yı (42) darp etti, tekerlekli sandalyeden itti.  Düşüp başını çarpan ve baygınlık geçiren M.A.'nın çok yerinde kırık olduğu ifade edildi. Gözaltına alınan zanlılar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. A.K.'nin kadına saldırmadan önce bahçesinde topladığı çöpleri M.A.'nın bahçesinin önüne bıraktığı ifade edildi.  

Çocuk İstismarı

* Antalya'da lise servis şoförü R.S. (69), yaşları 18'den küçük öğrenci sekiz kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Olay çocukların şikayetiyle ortaya çıktı. Soruşturma sonucunda tutuklanan R.S. hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. (Olayın yaşandığı tarihler basına yansımadı)

9 Mayıs

Cinayet

* Ankara'da A.F. (44) boşanma davası açan karısı Satı Fındık'ı (38) barışma teklifini reddettiği için çocuğunun okulunun önünde tabancayla öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti. Satı Fındık'ın açtığı boşanma davasının bu ay sonunda görüleceği ifade edildi.

* Eskişehir'de H.G. (53) araç içinde yanında oturan Derya Kuru'yu (43) ruhsatlı tabancasıyla öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti.

* Manisa'da emekli polis M.Ö. (63) sokakta tartıştığı Zeynep Kaya'yı (36) tabancayla öldürdü, ardından kadının kocası Mustafa Kaya'yı (43) öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek 1 Mayıs'ta teslim oldu, cinayeti borç sebebiyle işlediğini iddia etti. M.Ö. tutuklandı. (28 Nisan'da yaşanan bu olay, zanlının tutuklanmasıyla basına yansıdı. Cinayetin toplumsal cinsiyet temelli olduğuna dair bir veri olmadığı için çetelenin başlığındaki sayıya dahil etmedik)

Şiddet/Yaralama

* Antalya'da M.G., karısı H.G.'yi sokakta darp etti, satırla öldürmekle tehdit etti. Erkeğe uzaklaştırma cezası verildi. Olayın basına yansıması üzerine M.G. Valilik talimatıyla yakalandı.

* Antalya'da bir erkek, karısını arkadaşından eve geç döndüğü için sokakta darp etti, hakaret ve tehdit etti. Erkeğe çevredekiler müdahale etmedi, polis çağırmadı, darp olayını cep telefonuyla kaydetti. Eve dönmek istemediğini belirten kadına erkek, "Sen kimsin de beni isteyeceksin? Ben isterim ya da istemem" dedi.

Taciz

* Kocaeli'de Suriyeli M.S.S., yan sokakta çalışan terzi Z.İ.'yi taciz etti. Erkek kadının şikayeti üzerine gözaltına alındı, adli kontrolle serbest bırakıldı. M.S.S.'nin olaydan iki gün sonra sürekli kadının dükkanın çevresinde dolaştığı, erkeklerin kendisine müdahale ettiği, M.S.S.'nin yakınlarını çağırması üzerine iki tarafından kavga ettiği, iki erkeğin bıçaklandığı ifade edildi. Gözaltına alınan M.S.S. ikinci kez adli kontrolle serbest bırakıldıktan sonra, Savcılığın itirazı üzerine tutuklandı.   

* Zonguldak'ta ambulans şoförü S.S. (49), acil tıp teknisyeni olan iki kadını hastaya müdahale ederken gizlice fotoğraflarını çekti. Kadınların şikayeti üzerine gözaltına alınan S.S.'nin telefonundan kadınların fotoğrafı çıktı. S.S. ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

10 Mayıs

Cinayet

* Bursa'da E.A. (40) erken yaşta evlendiği karısı Gonca Aksakal'ı (35) tabancayla öldürdü. Erkek tutuklandı. Gonca Aksakal'ın 20 yıl önce erkekle evlendiği ifade edildi. 

Çocuk İstismarı

* İstanbul'da spor hocası B.E., öğrenci D.A.'ya (16) cinsel istismarda bulundu, tehditle dini nikah kıydı, iki yıl boyunca birisiyle görüşürse öldürmekle tehdit etti. Olay, D.A.'nın ailesinin D.A.'nın hareketlerinden şüphelenmesiyle ortaya çıktı, aile B.E. hakkında suç duyurusunda bulundu. B.E. tutuklandı. B.E.'nin uluslararası cihatçı bir terör örgütüne üye olduğu, Türkiye'de yapılan bir saldırıyla bağlantılı olduğu ifade edildi.

* Diyarbakır'da bir erkek, tanımadığı R.A. (7), A.A. (7) ve Z.A.'ya (9) evlerinin girişinde cinsel istismarda bulundu. Erkek, kızların bağırması üzerine kaçtı. Erkek aranıyor.

* Bursa'da B.K. (24), sevgilisi olduğunu öne sürdüğü M.K.'ye (14) parkta cinsel istismarda bulundu. Gözaltına alınan B.K. küçük yaşta kız çocuğuna cinsel istismar suçundan tutuklandı. B.K. adliye çıkışı kaçmaya çalıştı.

Taciz / Çocuk İstismarı

* Antalya'da Ü.B. tanımadığı 30 yaşında bir kadını markette taciz etmeye yeltendi, kadını evine kadar takip etti. O sırada apartman çıkan ve servis bekleyen 12 yaşında bir kıza sözlü cinsel istismarda bulundu. Ü.B. kızın servisten inen arkadaşlarının kendisine müdahale etmesiyle kaçmaya çalıştı, bir apartmana sakladı. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

11 Mayıs

Faili Yeni Belirlenmiş Cinayet

* Mersin'de Ağustos 2017'de bıçakla evlerinde öldürülen Ayşa Cuma (45) ile kızı Uvfa Naasan'ın (19) cinayet zanlısının tanıdıkları Ş.K. olduğu ortaya çıktı. Antep'te yakalanan Ş.K., Uvfa Naasan ile sevgili olduğunu, birlikteliklerinin duyulmaması için cinayeti işlediğini söyledi. Ş.K. tutuklandı. 

Çocuk İstismarı

* Kocaeli'de kuzen olan H.E, E.E., S.E. ve dört erkek, kuzenleri İ.E.'ye (16) cinsel istismarda bulundu. Erkeklerin İ.E.'ye 12 yaşından beri sistematik olarak cinsel istismarda bulunduğu ifade edildi. Olay, İ.E.'nin okul yönetimini ihbarıyla ortaya çıktı. Gözaltına alınan erkeklerden dördü tutuklandı, üçü adli kontrolle serbest bırakıldı.

Şiddet/Yaralama

* İstanbul'da N.B.C. komşusu trans K.A.'ya bahçesinde kedi beslediği için sopayla "binada travesti istemiyorum" diyerek saldırdı, kadının direnmesi üzerine K.A.'ya ve erkeği engellemeye çalışan arkadaşı M.D.'ye tüfekle ateş etti, M.D. yaralandı. Gözaltına alınan N.B.C. ifadesinin ardından serbest bırakıldı. K.A. erkekten şikayetçi olurken N.B.C. de K.A.'dan şikayetçi oldu.

12 Mayıs

Cinayet

* Denizli'de E.K. (31) eski karısı Ayşe Karahan'ı (41) evde tabancayla öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti. E.K.'nin cinayeti, eski karısına olan nafaka borcundan dolayı işlediği öne sürüldü.

Şiddet/Yaralama

* Manisa'da S.T. (33), karısı C.T.'yi (24) evde darp etti. Evden ayrılan ailesinin evine giden C.T.'yi burada da darp etti, kendisini engellemeye çalışan kadının erkek kardeşi A.K.'yi (19) tüfekle yaraladı, kadını ve ailesini öldürmekle tehdit etti. Olay sırasında tüfekle evden çıkan kadının abisi, S.T.'yi öldürdü.

Çocuk İstismarı

* İzmir'de M. (72) üvey torunu Y.'ye (5) evde cinsel istismarda bulundu. Olay, çocuğunun hareketlerindeki değişimi fark eden ailesi ve anaokulu tarafından ortaya çıktı. Ailenin şikayeti üzerine gözaltına alınan M. tutuklandı. M.'nin daha önce de aileden iki kız çocuğuna da cinsel istismarda bulunduğu ifade edildi. M.'nin yargılanmasına 22 Mayıs'ta başlandı. (Nisan ayında yaşanan bu olay 12 Mayıs'ta basına yansıdı)

13 Mayıs

Cinayet

* Bursa'da D.S. (63) kendisini dolandırdığını öne sürdüğü Hülya Büyükkaplan'ı (28) sokakta bıçakla öldürdü. Kadının arkadaşları tarafından darp edilen D.S. tutuklandı.

Şüpheli Ölüm / İntihar İddiası

* Ağrı'da yeni ay önce dini nikahla evlenen H.K.'nın (18) evde intihar ettiği öne sürüldü. H.K.'nin dört aylık hamile olduğu ifade edildi. H.K.'nin kocası ifadesinin ardından serbest bırakıldı. H.K.'nin abisi kardeşinin intihar ettiğine inanmadığını, şüphelerin bulunduğunu, kocasından şiddet görmüş olabileceğini ifade etti. Ailenin şikayeti üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldı.  

* Muğla'da S.Ö.'nün (46) evde bıçakla intihar ettiği öne sürüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Tecavüz

* Adana'da bir erkek İ.Z.Ç.'ye (33) evinde tecavüz etti, kadını eve kilitledi. Kadın balkona çıkarak yardım istedi. Erkek gözaltına alındı.

Seks İşçiliğine Zorlama

* İstanbul'da altısı erkek dokuz kişi, iş vaadiyle yurtdışından getirdikleri 15 kadına pasaportlarına el koyarak ve zorla senet imzalatarak zorla seks işçiliği yaptırdı. Seks işçiliği yaptırılan bir kadının ihbarı üzerine dokuz kişi gözaltına alındı.

* Kayseri'de sekizi erkek 11 kişi, 10 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Gözaltına alınan 11 kişiden altısı erkek yedi kişi tutuklandı.

Taciz

* İstanbul'da C.P. tanımadığı K.G.'yi (25) metrobüs durağında taciz etti. Kadının şikayeti üzerine C.P. hakkında cinsel tacizden soruşturma başlatıldı ve iki ay süreyle kadına yaklaşmama kararı verildi.

Tehdit

* Kocaeli'de bir erkek eski karısı N.G.'yi tehdit etti. N.G.'nin şikayetçi olduğu erkek hakkında bir işlem yapılmadı. N.G., bu ay öldürülen Çiğdem Alparslan için adliye önünde yapılan basın açıklamasında "Boşandığım eşimin tehdidinden dolayı Savcıya, hakime, karakola her gün şikayetçi oluyorum. Daha bu sabah şikayetçi oldum. Darp yok diye geri gönderildim" dedi.

14 Mayıs

Cinayete Teşebbüs

* Kastamonu'da E.Ü. (28) boşanma davası açan karısı A.Ü.'yü (21) barışma teklifini reddettiği için sokakta 17 yerinden bıçaklayarak ağır yaraladı. Olaydan sonra kaçmaya çalışan erkek çevredeki erkekler tarafından darp edildi.

Seks İşçiliğine Zorlama

* İstanbul'da altı erkek, yüksek gelirli iş vaadiyle yasal yollarla Türkiye'ye girişlerini sağladıkları Ukrayna, Rusya ve Belarus vatandaşı 20-25 yaşlarındaki 12 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Erkekler gözaltına alındı.

* Antalya'da üç erkek, altı kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Erkekler gözaltına alındı.

15 Mayıs

Nedeni Belirlenememiş Cinayet

* Antep'te akrabaları B.T. (38), Z.T. (35) ve B.T. (45) Hatice Tahir'i evde darp ederek öldürdü. Zanlılar yakalandı. (Cinayetin nedeni ve zanlılar ile Hatice Tahir'in yakınlık derecesi haberlere yansımadı)

Şiddet/Yaralama

 * İzmir'de M.B. (22), boşanma davası açan karısı D.İ.B.'yi darp etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek serbest bırakıldı. M.B., evden ayrılan ve ailesinin yanına yerleşen kadını defalarca öldürmekle tehdit etti. D.İ.B. basına yaptığı açıklamada can güvenliğinin olmadığını ifade etti. Erkekle ilgili başka bir işlem yapılıp yapılmadığı basına yansımadı.

* Adana'da E.Z. (25) üvey annesinin Z.Z.'nin evde olduğunu sanarak evini yaktı. Erkek olaydan sonra kaçtı.

16 Mayıs

Cinayet

* Yozgat'ta H.E. (56), karısı Mühibe E.'yi (49) uyurken tabancayla defalarca el ateş ederek öldürdü. Erkek cinayetten sonra teslim oldu.

* Edirne'de İ.Ö. (81) karısı Kıymet Özkan'ı (81) dışarı çıkmak istediği için evde keserle başına burarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Samsun'da B.G. (41), karısı H.G.'yi araç içinde darp etti. Olaydan sonra şikayetçi olan H.G. karakolda baygınlık geçirdi. Erkek gözaltına alındı.

* İzmir'de M.O. (27) eniştesi Sadrettin Yılmaz'ı öldürdü, ablası R.Y.'yi, yeğeni M.Y. (1) ve eniştesinin kız kardeşi H.K.'yi tabancayla yaraladı. Yaralanan R.Y. ve M.Y.'nin durumunun iyi olduğu ifade edildi. R.Y.'nin erkekle evlenmesine ailesinin karşı çıktığı, ailesinin barışmak için çiften 100 bin lira istediği, M.O.'nun cinayeti para verilmediği için işlediği ifade edildi.

* Kırşehir'de muhtar S.D., Halk Eğitim Merkezi öğretmeni R.A.'yı öğrencilerin katılım belgelerini istediği için darp etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.  

Çocuk İstismarı

* Samsun'da bir okulda temizlik işçisi F.D. (39) 13 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. İhbar üzerine gözaltına alınan erkek adli kontrolle serbest bırakıldı.

* Denizli'de öğretmen F.A. (53) dokuz kız öğrenciye cinsel istismarda bulundu. Ailelerin 28 Şubat'ta yaptığı şikayet üzerine erkek tutuklandı. F.A. cezaevinde intihar etti, intiharla ilgili soruşturma başlatıldı.

17 Mayıs

Cinayet

* Manisa'da D.E., annesi Gülhizar Ersöz'ü (70) av tüfeğiyle evde öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti. D.E.'nin psikolojik sorunları olduğu öne sürüldü.

Şiddet/Yaralama

* A

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN