Eşitlik Adalet Kadın Platformu'nun sizin için seçtikleri

 

Son yıllarda İranlı kadınların direnişine tanıklık ediyoruz. “Gizli Özgürlük” hareketini ve hareketi başlatan cesur kadın Masih Alinejad’ı tanıtmak istiyoruz: İran’a kafa tutan Kadın. Siyasette kadın olarak var olmanın zorluklarını yaşayarak bilen 24. Dönem Bursa Milletvekili Sena Kaleli siyasette var olma mücadelesini yazdı: Kadın ve Siyaset: Bir Varlık Mücadelesi. Türkiye Başkanlık sistemine geçti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; Aile, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığı oldu. Kadın örgütleri bu değişimi nasıl yorumladılar? Yeni Sistem Eski Zihniyet. Birleşik Krallık’taki Eşitlik Bürosu Direktörü Hillary Spencer’in röportajı ile Kadına yönelik Eşitlik ve Adalet için başka ülkelerde nasıl kurumlar olduğunu inceledik. Birleşik Krallık’ın Toplumsal Cinsiyet ve Eşitlik Politikaları’nı üreten kadınlarla tanışın.

DüşünceDayanışmaCesaret ve Değişim için okumanızı ve izlemenizi önerdiklerimiz

İran’a Kafa Tutan Kadın: Masih Alinejad

Her şey İranlı gazeteci Masih Alinejad’ın, 3 Mayıs 2014 gününde Londra’da başı açık bir şekilde çekildiği fotoğrafı paylaşmasıyla başladı. Fotoğrafına ona ne kadar özendiklerine dair yorumlar bırakan İran’lı kadınlara cevaben, Masih bu sefer de yıllar önce İran’da “kaçamak” olarak çekilmiş, kamusal alanda başı açık olarak yer aldığı bir fotoğraf paylaştı ve İranlı kadınları bu “gizli özgürlük”te fotoğraflarını paylaşarak biraraya gelmeye davet etti. “My Stealthy Freedom” hareketi işte bu şekilde başladı.

Kadın ve Siyaset:
Bir Varlık Mücadelesi

Kadın doğuştan itibaren erkeğe göre yaşama tutunma konusunda daha güçlü olmasına rağmen, toplumsal hayatın normları içinde varolma mücadelesi vermek zorunda kalıyor. Kadının toplumsal normların çizdiği konumunu benimsemesi sosyal hayatta, iş hayatında ve siyasi yaşamda var olmasını da olumsuz etkiliyor.

Yeni Sistem Eski Zihniyet: Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kaldırılması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla birleştirilmesini yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi veren ama karar süreçlerine dahil edilmeyen kadın kuruluşu temsilcilerine ve aktivistlere sorduk.

Birleşik Krallık’ın Toplumsal Cinsiyet ve Eşitlik Politikaları’nı Üreten Kadınlarla Tanışın

Türkiye’de içinden geçmekte olduğumuz süreçte parlamento, bakanlıklar ve üst kademe rollerdeki kadın temsiliyetindeki yetersizliği göz önünde bulundurduğumuzda, Birleşik Krallık örneğine içeriden bir bakış sunmak istedik.

 

Kaynak: https://mailchi.mp/18992cd7e048/esitlik-adalet-kadin-platformu-bulten-5

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN