Zehra Özdilek/ Cumhuriyet - Sıla, oyuncu Ahmet Kural ’dan darp, cebir ve psikolojik şiddet gördüğü gerekçesiyle cumhuriyet savcılığına başvurarak şikâyetçi oldu. Sıla ’ya kadın örgütlerinden destek geldi. Kadın örgütleri, Sıla’nın diğer kadınlara örnek olacağını vurguladı.

Kadın örgütlerinin açıklamaları şöyle: 
- Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Başkanı Gülsüm Kav:Bizim sürekli üzerinde durduğumuz 6284 (Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun) sayılı kanunun kadınlar için ne kadar hayati önemi olduğu yeniden ortaya çıktı. Cesaretinden dolayı Sıla’yı tebrik ediyoruz. Bu cesareti sayesinde 6284 sayılı kanun gündeme geldi. Hep yanında olacağız. Sıla’nın bu hareketi diğer kadınlara cesaret oldu.

-Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: Çok isabetli bir karar verdi. Türkiye 6284 sayılı kanununu yapmış. Bu da yetmemiş Uluslararası İstanbul Sözleşmesini imzalamış. Köşede, raflarda duruyorken 3 yıl itibarıyla 310 kadını kaybetmişiz. 310 kadını bu hakları bilmemesinden, bu şiddete göğüs germemesinden dolayı kaybetmişiz. Sıla , öldürülen 311. kadınolabilirdi. Sıla doğru bir rol model örnekliğini yapıyor.

-Mor Çatı Gönüllüsü Deniz Bayram: Yasal mekanizmaya başvurması ve mücadele etmesi, şiddet gören ve buna karşı mücadele eden sayısız kadına da cesaret verecektir.

-İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Nazan Moroğlu: Sıla iyi ki susmadı. Kadınların şiddet karşısında korunmasız olmadıklarını topluma bir kez daha hatırlattı.

-Mor Dayanışma sözcüsü Juliana Gözen: Sıla’nın yaşamış olduğu şiddet, Türkiye’de kadına yönelik artan düşmanlığın ve şiddetin normal görülmesinin sonucudur. Sıla’nın ve şiddete uğramış tüm kadınların etrafında kenetlenmeyi ve ses çıkarmayı sağlamamız gerekmektedir. Kadına yönelik şiddetin ‘muktedirler’ tarafindan normalleştirildiği bir süreçten geçiyoruz.

 

 

Kaynak: https://www.gercekgundem.com/magazin/47604/silaya-kadin-orgutlerinden-destek-yagdi?fbclid=IwAR0o1y_CFO5ezTdZ1yPhI6FHwHdwZG1VYsVv7057Az9YTJjwmLjvByG3aBU