Bir dinleyelim Canan Güllü'yü.

 Şimdilerde 31 Mart Yerel Seçimleri için yarışıyor siyasi partilerin adayları… Vaatlerde bulunuyor, projelerini, yapacaklarını anlatıyorlar… Kimi havada kalan, kimi ayağı yere basan bol söylemler. Oysa Türkiye’nin içinde bulunduğu en temel gerçek iş, ekmek, istihdam.

İyice geçim oldu vatandaşın derdi… Sanayicisi üretemiyor, esnafı aldığını satamıyor, öğrencisi parasız, kadını mutfağı düşünüyor, çoluk çocuk ne yiyecek onun peşinde… Masraf çok, geçim yok durumunda büyük çoğunluk…

Tüm sorunların temelinde; üretememek, ürettiğini değerlendirememek yatıyor aslında. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’ye kulak vermek gerek bu noktada, onu dinlemek gerek biraz… Yerel yöneticilere, yönetmeye aday olanlara sesleniyor Güllü.

Önce eğitim diyor. Kız çocuklarının eğitimine özel önem gösterilmesi gerektiğine vurgu yapıyor…

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD), Aralık ayında yayınladığı “2016 Tek Bakışta Eğitim” adlı yıllık raporunda, Türkiye’de kız öğrencilerin eğitime katılım oranı son sıralarda yer alıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2015 yılında yayımladığı Küresel Cinsiyet Eşitsizlik Raporuna göre de; Türkiye, 145 ülke arasında 130’uncu sırada ne yazık ki...

Eğitim ya da iş hayatında yer almayan 15-19 yaş arası kadınların sayısının erkeklerden daha fazla olması ise başka bir kaygı verici sonuç Türkiye için. Dolayısıyla Canan Güllü’nün kız çocukları için önce eğitimin ele alınması gerektiği saptaması da bir o kadar haklı görünüyor bu gerçeğimiz karşısında.

Yerelde kadının istihdamının önemli olduğunun altını çizerek hatırlatma yapıyor Başkan Güllü, yönetmeye aday olanlara. Ve kadın kooperatiflerinin önemine işaret ediyor. Ege kooperatiflerinin ise örnek alınması gerektiğini söylüyor bu bağlamda.

DİSK-AR Şubat 2019 İşsizlik rakamlarına göre; kadın işsizliği Kasım 2017’ye göre 1,3 puan artarak 13,4’ten 2018 Kasım ayında 14,7 olarak gerçekleşti. Tarım dışı kadın işsizliği ise yüzde 18,4’e yükselmiş durumda. Bu sonuçlar da Güllü’nün kaygılarını haklı kılıyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak gerek yönetenlere, yönetmeye aday olanlara. Kadının emeğinin değerlendirilmesi gerektiğini, hak ettiği gibi… Ve de mutlak ve mutlak yerel yönetimler aracılığı ile kooperatiflerin kurulması gerektiğini hatırlatmak gerek bir kez daha.Kaynak: https://gozlemgazetesi.com/HaberDetay/1111399/bir-dinleyelim-canan-gulluyu.html?fbclid=IwAR1uCIW8y9le5Hw_0CQMyY4lZZxn3sj_M_PMPvIPrPN3uRUJqQkn0wdh_iI

HABERLER&DUYURULAR

PAYLAŞILAN DOSYALAR

ÜYESİ OLDUĞUMUZ PLATFORM

DESTEK İÇİN