News

30 December 2022

"Ayrımcılık ve Nefret Suçu Meşrulaştırılıyor"

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, Anayasa’da yapılmak istenen ve ‘başörtüsü’ ile ‘aile yapısının tanımlanması’ başlıklarında da değişiklik öngören değişiklik teklifine hayır denilmesini istedi.

Detail
28 December 2022

2022 ARALIK 3.HAFTA KAMUOYU BİLDİRİSİ YAYINLANDI

Açıkça ve haykırarak söylüyoruz: Anayasa’nın eşitlik, laiklik, insan haklarına saygılı olma ilkelerine açıkça aykırı ve ayrımcılığı körükleyen Anayasa değişikliği teklifi KABUL E-D-İ-L-E-M-E-Z !

Detail
23 December 2022

Dürdane Özkan’ın Şüpheli Ölümü: İntihar mı, cinayet mi?

Tokat’ın Turhal ilçesinde kendini asarak intihar ettiği iddia edilen iki çocuk annesi Dürdane Özkan’ın ailesi ve yakınları olayın cinayet olduğu konusunda ciddi şüpheleri olduğunu ifade etti.

Detail
21 December 2022

TKDF'den Aile Bakanlığı'nın 'Manisa' Açıklamasına Yanıt: Çocuğun En Temel Hakları Bizzat Devlet Eliyle İhlal Edilmekte

"Çocuğun en temel hakları bizzat devlet eliyle ihlal edilmekte. Bahsi geçen basın açıklaması, yaşanılan gerçeklikler ve kurumumuzun elindeki bilgi, belge ve sürece dair tanıklıklarımızla uyuşmamaktadır."

Detail
16 December 2022

Kadın Örgütleri, Aile ve İçişleri Bakanı’nın Ankara’da Katıldığı “Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi 2022 Yılı Toplantısı”nı Protesto Etti

Kadın örgütleri, Aile ve İçişleri Bakanı’nın Ankara’da katıldığı “Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi 2022 Yılı Toplantısı”nı protesto etti. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, “Ulusal ve uluslararası düzenlemelere göre çocuğun korunmasından birinci derecede sorumlu olan Derya Yanık’ın bu görev ve sorumluluklarının gereğini yerine getirememesi nedeniyle kendisini bir kez daha acilen istifaya çağırıyoruz.

Detail
16 December 2022

2 Milyon Genç Kadından İz Yok

Tarikattaki çocuk istismarı sonrası gözler bir kez daha kadın haklarında. Tıpkı H.K.G. gibi ülkede 866 bin kız çocuğu eğitimden uzak. 15-24 yaş grubundaki 2 milyonu aşkın genç kadın ise ne eğitimde ne de istihdamda.

Detail