2021 - 2022 Yılı Kadın Cinayeti Verileri Yayınlandı

27 January 2023

2021 - 2022 Yılı Kadın Cinayeti Verileri Yayınlandı

2021 - 2022 yılı kadın cinayeti verilerini sizlerle paylaşıyoruz.

Artan kadın cinayetlerinin sebebi kadın politikasızlığı ve  onun yarattığı toplumsal cinsiyet eşitsizliğidir.

Türkiye’de 2021 yılında 348, 2022 yılında 381 kadın erkek şiddeti ile katledildi. Buna rağmen failler “iyi hal indirimlerinden” faydalanmaya devam ediyor.

İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuzca çekilme süreci, Danıştay’ın bu hukuksuzluğu destekleyen kararı ile failler yüreklendirilmeye devam edilip mahkemeler cezasızlık kararları ile kadın kırımını destekliyorlar.

Verilerin

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail