HÜDA PAR'ın Vaatlerine Tepki Büyük: Kapatılma Nedeni

17 April 2023

HÜDA PAR'ın Vaatlerine Tepki Büyük: Kapatılma Nedeni

Cumhur İttifakı’nı destekleyen ve “Hizbullah’ı terör örgütü olarak görmediği” açıklamalarıyla tartışma konusu olan HÜDA PAR’ın seçim beyannamesindeki 6284 sayılı yasanın değiştirilmesi, zinanın suç sayılması, anadilde eğitimin getirilmesi vaatleri ile dini yönetim vurgusu tepki çekti.

‘CAHİLİYE DÖNEMİ ZİHNİYETİ’

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü ise “Türkiye’de kadınlar hem kurtuluş mücadelesine hem Cumhuriyetin kuruluşuna imza attılar” dedi.

HÜDA PAR’ın vaatlerinin laikliğe aykırı olduğunu vurgulayan Güllü, “HÜDA PAR, kadını aile kurumunun içine atarak söz hakkını elinden alan, nafakaya karşı çıkan, medreselerin örgün eğitime dahil edilerek kızların eğitimden ayrıştırılmasını talep eden cahiliye dönemi zihniyetine sahip. HÜDA PAR önce elini domuz bağıyla bağlayarak işkenceyle öldürdüğü kadınların utancını taşımanın haddini bilsin, sonra bu talepleriyle gündeme gelsin” ifadelerini kullandı.

Bu istemlerdeki cesareti AKP’nin verdiğini kaydeden Güllü, “Sokaklara çıkıp, isyan bayrağı çekmediğimizi görüp, bunları kabul ettiğimizi düşünmesinler. Kadınların düşüncesi, Atatürk’le beraber kadın mücadelesidir ve bu ülke önümüzdeki seçimde karanlıktan alacakaranlığa geçeceği süreci hayata geçirecektir” diye konuştu.

Cumhuriyet’e konuşan hukukçu Doğan Erkan HÜDA PAR’ın hukuki çağrılarının, laik ve çağdaş topluma aykırı olduğunu vurguladı. Erkan, anayasanın devrim yasalarını özel bir korumaya aldığını anımsatarak “HÜDA PAR isimli oluşum, anayasaya ve devrim kanunlarına karşı mücadeleye çağrı yapıyor” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail