İzmir’de İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi: Kadın ve İktisat Forumu

06 February 2023

İzmir’de İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi: Kadın ve İktisat Forumu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin ilk forumu “Kadın ve İktisat Kongresi” düzenlendi.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından düzenlenen Kadın ve İktisat Kongresi’nden tam 100 yıl sonra aynı gün yeniden toplanan kongrenin kapanış oturumunda İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, yazar Buket Uzuner, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye İyi Niyet Elçisi oyuncu Mert Fırat konuştu.

Gün boyu devam eden forumun kapanışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi İzmir Köy Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, sivil toplum kuruluşlarının ve iş dünyasının temsilcileri ile uzmanlar katıldı.

“Parlamentoda kadın temsili yok denecek kadar az”

İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, Türkiye’de son genel seçimlerde TBMM’de 600 parlamenter arasında 101’inin kadın olduğunu belirterek, “Temsilde eşitlik; kadın ve erkek karar organlarında eşit temsil edilmelidir. Karar organlarında fermuar sistemiyle bir kadın bir erkek art arda seçilmeyi sağlayacak yasal düzenlemenin yapılması gerekir.” dedi.

“İlke imza attık”

İzmir Kent Konseyi’nde göreve geldiği ilk üç ay içerisinde bir yönerge değişikliğiyle fermuar sistemini getirerek karar organlarında temsilde eşitliği sağladıklarını söyleyen Kökkılınç, “Ülkemizde bu konuda ilke imza attık. Bu örnek uygulamanın tüm karar organı olan kurum ve kuruluşlarda yapılabilmesi için siyasi partiler yasasında ve ilgili özel mevzuatlarda gerekli düzenlemelerin yapılmasını diliyoruz” diye konuştu.

“Kadın girişimciler ve kız çocukları desteklenmeli”

Kökkılınç,  yönetici kadrolarda ve istihdamda da liyakat esaslı eşitliğin önemli olduğuna dikkat çekerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri ebeveynler de içinde olmak üzere okullarda ve tüm kurum, kuruluşlarda ve her sosyal kesimde verilmeli, bu eğitimlerin verilmesi teşvik edilmeli. Kız çocukları da özel olarak desteklenmeli. Kadınların barınma ihtiyaçları ile asgari geçim ihtiyaçlarını sağlayacak sosyal devlet politikalarını öneriyoruz. Kültür, sanat, spor, ilim ve teknolojide de kadınlar desteklenmeli.”

“Kadın hakları insanlara lütfedilmedi”

“İyi ki gelmişim dediğim bir an ve gün” diyerek sözlerine başlayan yazar Buket Uzuner ise “Kadın hakları hep bizim kuşaklara tepeden indi diye anlatılırdı. Birisi gelmiş size hak vermiş diye. Daha sonra tepeden inme kadın haklarının insanlara lütfedilmediğini, aslında böyle bir iklimin olduğunu görmeye başladık. Tepeden inme olsaydı, başka ülkelerde de bunlar olabilirdi” ifadelerini kullandı.

“İzmir Türkiye’nin aklını temsil ediyor”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye İyi Niyet Elçisi oyuncu Mert Fırat da eşitlik mücadelesine değinerek “Hız çağındayız. Hızlanmadığımız sürece bu açığı kapatabilmemize imkan yok. Hızlanmamızın önünü kesen, İstanbul Sözleşmesi gibi kazanımı bile ortadan kaldıran bir zihniyetle baş başayız. Hiç umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Ben önümüzdeki yüzyıldan çok daha fazla umutluyum” dedi.

Fırat, Atatürk’ün İktisat Kongresi için İzmir’i seçmesinin ve kongrenin yine İzmir’de olmasının tesadüf olmadığını dile getirerek, “Çünkü İzmir Türkiye’nin aklını, duyarlılığını temsil ediyor. Öyle bir akıl ki herkesi duymaya çalışan ve herkesi üretimin, çözümün bir parçası olmaya çağıran, bunu zarafetle yapan, gerektiği kadar yürüyen, gerektiği kadar duran bir şehir. Eşit, kapsayıcı ve yeni yüzyılı kuran bu şehirde olmaktan çok mutluyum” diye konuştu.

Kaynak: RHA Ajans

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail