TKDF, Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2022 Yılı Veri ve Analiz Raporu’nu Açıkladı

01 February 2023

TKDF, Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2022 Yılı Veri ve Analiz Raporu’nu Açıkladı

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2022 Yılı Veri ve Analiz Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2022 yılında toplam 5 bin 15 çağrı alırken; kayıt açılan bin 527 vakanın bin 103’ünü ev içi şiddet ihbarı oluşturdu. Ev içi şiddet ihbarlarının 763’ü eş şiddeti olarak bildirilirken, 232 çağrıda sığınma evi talep edildi. İhbar edilen şiddet vakalarının yüzde 42,31’ini psikolojik şiddet, yüzde 34,45’ini fiziksel şiddet oluşturdu. Şiddet ihbarlarının yüzde 55,3'ünde kadınlar, eşlerinden şiddet gördüğünü belirtti.

TKDF, Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2022 Yılı Veri ve Analiz Raporu’nu açıkladı. TKDF tarafından hazırlanan ve bugün yayınlanan raporda şu ifadeler yer aldı:

“EV İÇİ ŞİDDET ACİL YARDIM HATTI 2022 YILINDA TOPLAM 5 BİN 15 ÇAĞRI ALMIŞTIR”

“Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) tarafından yönetilen Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2022 yılında toplam 5 bin 15 çağrı almıştır. 2022 yılı boyunca Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na Türkiye’deki tüm illerden arama alınmıştır. En çok arama İstanbul ilinden gelmiştir. Bu bağlamda İstanbul ilinin tüm ilçelerinden arama ve ihbar alınmıştır. Hatta en çok arama pazartesi günleri (yüzde 18,4) gelmiş, pazartesi gününü yüzde 16,71 ve yüzde 16,29 ile çarşamba ve cuma günleri gelen ihbarlar olmuştur. Gün içinde hatta en çok ihbarın yapıldığı saat 13.00 sularıdır (yüzde 9,69). Bununla birlikte saat 11 ve 12 sularında sırasıyla yüzde 8,29 ve yüzde 8,76 en çok çağrıların alındığı saat dilimleri olmuştur. Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda cinsiyete dayalı şiddete maruz kalanların gün içinde faillerinden uzaklaşabildikleri alanlarda ihbarlarını gerçekleştirebildiklerini belirtmek mümkündür.

“2022’DE EV İÇİ ŞİDDET ACİL YARDIM HATTI’NA BİN 103 EV İÇİ ŞİDDET İHBARI GELDİ”

15 Ekim 2007’den günümüze ev içi şiddet hattına gelen toplam çağrı 87 bin 268 olmuştur. Bu çağrılar içerisinde 2022 yılında Türkiye’nin tüm illerinden gelen ihbarlarla birlikte çok sayıda ülkeden Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya ve Kıbrıs’tan şiddet ihbarı alınmış, bu vakalar takip edilerek destek sağlanmıştır. 2022 yılı içerisinde Ev içi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ihbarı gelen ve kayıt açılan bin 527 vakanın bin 103’ü ev içi şiddet ihbarıdır. Bu şiddet ihbarlarının 763’ü eş şiddeti ihbarlarıdır. 232 çağrı sığınma evi talebinde bulunmuştur. 51 vakaya acil müdahale yapılmıştır. 2022 yılı içerisinde hatta gelen şiddet ihbarlarında belirtilen maruz kalanların yaşları 1-80 arasında değişmiştir.

“İHBAR EDİLEN ŞİDDET VAKALARININ ÖNEMLİ ÇOĞUNLUĞU PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL ŞİDDET VAKALARIDIR”

Gelen aramalar göstermektedir ki, ev içi şiddetin maruz kalanlarının büyük çoğunluğu kadınlardır (yüzde 90,8). Bu oranı yüzde 3,4 ile kız, yüzde 1,8 ile oğlan çocukları izlemektedir. İhbar edilen şiddet vakalarının önemli çoğunluğu psikolojik ve fiziksel şiddet vakalarıdır (psikolojik şiddet yüzde 42,31; fiziksel şiddet yüzde 34,45). Bu şiddet türlerinin dışında gelen çağrıların yüzde 12,04’ü sosyal şiddet, yüzde 4,57’si cinsel şiddet ve yüzde 6,63’ü ekonomik şiddeti ihbar eden çağrılar olmuştur. Burada şunu belirtmekte fayda bulunmaktadır: Her ne kadar analiz yaparken şiddet türlerini birbirlerinden kavramsal olarak ayırmak kolayken, gerçek hayatta bu durum o kadar kolay olmamaktadır. Çoğu vakada birçok şiddet türü birlikte yer alabilmektedir, fakat bir ya da iki tanesi mağdur üzerindeki derin etkileri nedeni ile diğerinden öne çıkmakta ve mağdur tarafından dile getirilmektedir. Aynı zamanda fiziksel şiddet dışındaki şiddet türleri mağdurlar tarafından bilinmiyor olabilir. Ayrıca, farklı şiddet türleri biliniyor olsa dahi ihbarda bulunmak, o konuda yardım talep etmek için yeterince acil ve ciddi bir durum olarak değerlendirilmiyor olabilir.

“2022 YILINDA EŞLER YÜZDE 55,3 İLE SALDIRGANLAR İÇERİSİNDE EN GENİŞ GRUBU OLUŞTURMAKTADIR”

 Acil yardım hattına gelen çağrılar göstermektedir ki, kadınlar en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete uğramaktadır. Gelen çağrılar şiddetin en güvenli yer olduğunu varsaydığımız ev içerisinde kadınların hayatlarını paylaştıkları eşler ve diğer aile bireyleri tarafından uygulandığını göstermektedir. 2022 yılında eşler yüzde 55,3 ile saldırganlar içerisinde en geniş grubu oluşturmaktadır. Eşleri, yüzde 7 ile diğer aile üyeleri takip etmektedir. Aile içerisinde genel anlamda aile, baba, ağabey, abla, kız ve oğlan çocuklar şiddet uygulayanlar olarak mağdurlar ya da ihbarda bulunanlar tarafından belirtilmiştir. Erkekler duygusal ilişkileri bittikten sonra da kadınlara şiddet uygulamaktadır. Saldırganların yüzde 5,6’sı eski eş, yüzde 1,5’i eski erkek arkadaş olmuştur.”

Kaynak: Anka Haber

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail