Nurten Karakış'tan; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'na cevap ve çağrı

01 أغسطس 2023

Nurten Karakış'tan; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'na cevap ve çağrı

 

TKDF üye derneklerinden, Kadın Hakları Koruma Derneği Denizli Şube Başkanı Nurten Karakış; Aile Sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın, “Süresiz Nafaka” açıklamalarına sert tepki gösterdi. Karakış, "Sayın bakan, "süresiz nafaka" konusuna ilişkin açıklamalarınıza karşı Kadın Haklarını Koruma Derneği Denizli Şubesi olarak cevap vermek ve size çağrıda bulunmak istedik" dedi.

Kadın Hakları Koruma Derneği Denizli Şube Başkanı Nurten Karakış konuşmalarına şu şekilde devam etti:
İlk olarak belirtelim ki, konuşmanız sırasında söylediğiniz “süresiz nafaka” kanunda karşılığı bulunmayan bir nafaka türü olup kanunda adı "yoksulluk nafakası"dır.
Yoksulluk nafakası, boşanma ile birlikte yoksulluğa düşecek ve boşanmanın gerçekleşmesinde daha az kusurlu taraf için verilecek; belli şartlar altında kaldırılacak bir nafaka türüdür.
Şartları Kanun'da açıkça belirtilen ve amacının toplumsal cinsiyet
eşitsizliğinden doğan ayrımcılığı ortadan kaldırmaya çalışan maddelere karşı herhangi sosyolojik ve hukuki çalışma yapılmadan söylenen sözlerin toplumda karşılığının bulunmayacağı açıktır.
Önemli olan, nihai amaç toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktır. Eşit ve hakça bir düzen inşa etmektir.

Kanunda cinsiyet ayrımı yapılmamasına rağmen niçin çoğunlukla kadınların yoksulluğa düştüğünü; niçin nafaka borçlularının ödeme yapmaktan imtina ettiğini; niçin kadınların her gün ülkemizin her yerinde boşanamadığı için türlü şiddete maruz bırakıldığını konuşmak gerekir.

Sorunu ortadan kaldırmadan, çözümüne yönelik çalışmaları mağduriyet kisvesi altında kaldırmaya ve nedenleri yok sayma girişimleri eşitsizliğin

derinleşmesinden başka sonuç doğurmayacaktır.

Sonuç olarak sayın bakan,

Eşit ve hakça düzenin varlığı için çaba gösteren onlarca kadın adına bizler diyoruz ki, bu derin ayrımcılık ve eşitsizliği analiz ederek sorun çözümüne katkıda bulunmak için; tarihten gelen bu sosyal adaletsizlik ve eşitsizliği gidermeye yönelik olan her türlü çalışmaya destek vereceğimizi bildirir, kamuoyuna saygı ile sunarız.

 

https://www.denizliekspres.com.tr

 

 

 

 

انقر للقراءة كاملة

آخر أخبار

11 ديسمبر 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

التفاصيل
17 ديسمبر 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

التفاصيل
02 شهر نوفمبر 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

التفاصيل